Biden nominon gruan e parë muslimane si gjyqtare federale

Nëse Nusrat Jahan Choudhury merr konfirmimin e Senatit, ajo do të bëhet jo vetëm gruaja e parë muslimano-amerikane që do të shërbejë në stolin federal, por edhe e para si amerikano-bangladeshase, tha Shtëpia e Bardhë

Presidenti i SHBA-së Joe Biden do të emërojë gruan e parë muslimano-amerikane për të shërbyer si gjyqtare federale, njoftoi Shtëpia e Bardhë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Nusrat Jahan Choudhury ka shërbyer si drejtore ligjore për pjesën e Illinoisit të grupit të avokimit Unioni i Lirive Civile Amerikane që nga viti 2020 dhe ka punuar me sindikatat në funksione të ndryshme që nga viti 2008. Ajo është e diplomuar në Fakultetin Juridik të Yale-s dhe ka marrë diplomën e saj baçelor nga Universiteti Columbia.

Nëse Choudhury merr konfirmimin e Senatit, ajo do të bëhet jo vetëm gruaja e parë muslimano-amerikane që do të shërbejë në stolin federal, por edhe e para si amerikano-bangladeshase, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Nominimi i saj është pjesë e tetë kandidatëve të propozuar nga Biden, cikli i 13-të që kur presidenti mori detyrën në janar 2021. Biden deri më tani ka nominuar 83 gjyqtarë federalë.

Kategoritë
BotaLajme