Biznesmeni serb Dragan Sholak blen klubin Anglez Southampton për 120 milionë euro

Themeluesi dhe një nga pronarët e United Group, Dragan Šolak, do të financojë marrjen e Southampton, aktualisht skuadra e 14-të në tabelën e Premiership, raporton  Sky News.

Sipas tekstit, Šolak do të investojë rreth 120 milionë euro për një aksion kontrollues në klubin anglez dhe marrëveshja thuhet se tashmë është rënë dakord.

Manjati mediatik serb nuk do të jetë pronari i vetëm, por ai do të drejtojë një kompani që do të konsiderojë blerjen e klubeve nga ligat e tjera, siç bënë sheikët nga Emiratet e Bashkuara Arabe me Manchester Cityn dhe degët në SHBA, Australi, Argjentinë.

Pjesë e kompanisë do të jenë edhe ish-drejtori i futbollit Brentford, Rasmus Ankersen dhe investitori londinez Henrik Kraft.

Pronari aktual i Southamtpon është biznesmeni kinez Gao Jisheng, i cili bleu 80 për qind të aksioneve në vitin 2018./gazetaere

Kategoritë
Sport