Blair e quan tërheqjen amerikane nga Afganistani si “tragjike, të rrezikshme dhe të panevojshme”

Ish-kryeministri britanik Tony Blair e ka përshkruar tërheqjen e SHBA-së nga Afganistani si “tragjike, të rrezikshme dhe të panevojshme” në deklaratën e tij të parë që nga rënia e Kabulit ndaj talebanëve.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, ai tha se vendimi u mor “në bindje ndaj një slogani për përfundimin e “luftërave të përjetshme”.

Blair udhëhoqi Mbretërinë e Bashkuar kur pushtoi Afganistanin së bashku me SHBA-në në vitin 2001, pas sulmeve të 11 shtatorit.

Ai tha se dalja e trupave aleate do të bënte që grupet xhihadiste të “brohorisnin”.

Blair tha gjithashtu se Britania ka një “detyrim moral” për të qëndruar në Afganistan derisa “të evakuohen të gjithë ata që duhet të jenë”.

Ish-udhëheqësi i Laburistëve shkroi në faqen e tij të internetit: “Ne duhet të evakuohemi dhe t’u japim vend të shenjtë atyre që kemi përgjegjësi – atyre afganëve që na ndihmuan dhe na qëndruan pranë dhe kanë të drejtë të kërkojnë që ne të jemi pranë tyre”.

Ai shtoi se kjo nuk duhet të bëhet “me pahir, por nga një ndjenjë e thellë e njerëzimit dhe përgjegjësisë”.

SHBA ka një afat të planifikuar deri më 31 gusht për tërheqjen – por presidenti Joe Biden ka thënë se trupat mund të qëndrojnë pas kësaj date për të ndihmuar me evakuimet.

Dhe Blair pranoi se gabimet ishin bërë mbi Afganistanin, por “reagimi ndaj gabimeve tona ka qenë për fat të keq me gabime të mëtejshme”.

Ai tha se ndërsa ishte diçka “e papërsosur”, “fitimet reale gjatë 20 viteve të fundit” tani ka të ngjarë të humbasin.

Tërheqja do të “gëzonte çdo grup xhihadist në të gjithë botën”, tha ai. Rusia, Kina dhe Irani do të përfitojnë, shtoi ai. /Telegrafi/

Kategoritë
BotaLajme