Bletët kroate u zgjuan më herët për shkak të dimrit jashtëzakonisht të ngrohtë

Për shkak të dimrit jashtëzakonisht të ngrohtë, natyra në Kroaci filloi të zgjohej nga fillimi i janarit dhe bletët kroate u zgjuan me të, njoftoi televizioni kombëtar kroat HRT.

Temperaturat e pranverës në mes të dimrit mashtruan bletët në Kroaci, të cilat nisën të largoheshin para kohe nga kosheret. Lajthitë po lulëzojnë, bletët tashmë po mbledhin polenin dhe mbretëreshat kanë filluar të bëjnë vezë. Por ata do të ishin në rrezik nëse do të vinte një dimër i ftohtë i zgjatur.

“Kur bën ftohtë dhe i ftohti zgjat, bletët mblidhen rreth kosheres. Pastaj, nëse vazhdon i ftohti, bletët mund të largohen nga ushqimi, mjafton të largohen dy centimetra për të vdekur nga uria, edhe pse shohim se ka ushqimmjaftueshëm”, shpjegon bletari Zlatko Milovac.

Kategoritë
LajmeRajoni