Blinken: Lufta në Ukrainë ka gjasa të vazhdojë për një periudhë të gjatë kohore

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të premten se lufta në Ukrainë “ka të ngjarë të vazhdojë për një periudhë të gjatë kohore”,

Duke folur në një konferencë për shtyp në selinë e NATO-s në Bruksel, Blinken tha se ne kemi parë Ukrainën duke treguar përparim në kundërofensiven e tyre për të rimarrë territoret e kontrolluara nga Rusia.

“Forcat ruse në Ukrainë, shumë prej tyre nuk e kanë idenë pse ndodhen atje. Disa as nuk e dinin se ku do të shkonin. Ne po shohim raporte se morali i tyre është i ulët. Dhe kur nuk e dini se për çfarë po luftoni”, tha Blinken.

“Tani Rusia ka burime të konsiderueshme, burime ushtarake. Po vepron në mënyra të tmerrshme, pa dallim. Ukrainasit po mbajnë një kosto tepër të rëndë, “tha Blinken.

“Edhe në vijën e frontit tani, në dhe rreth zonës së Khersonit, edhe pse po përparojnë, ata po përballojnë kosto reale, por në thelb, ata po luftojnë për atdheun e tyre.”

Kategoritë
BotaLajme