Boksieri afrikan i cili humbi mendjen në ring dhe u goditi keq ka vdekur

Boksieri i Afrikës së Jugut Simiso Buthelezi ka vdekur vetëm disa ditë pasi u shfaq për publikun një video e pasojave të tmerrshme që pësoi gjatë luftës kundër Siphesihle Mntungwe për titullin Afrikan në peshën e lehtë.

Fundjavën e kaluar dy luftëtarët luftuan për titullin e WBF Afrikan dhe në një moment Buthelezi e humbi plotësisht mendjen dhe gjyqtari shumë shpejt mori fundin e meçit.
Trajneri i këtij luftëtari konfirmoi të martën se Buthelezi është në koma dhe Boxing South Africa raporton sot se ky luftëtar fatkeqësisht ka ndërruar jetë.

“Me pikëllim të madh për Boksin e Afrikës së Jugut dhe familjen Buthelezi, njoftojmë se Simiso Buthelezi ka ndërruar jetë në Spitalin e Durbanit”, thuhet në njoftimin zyrtar.

Sipas mediave vendase, në spital u zbulua se ai ka pësuar një tronditje të trurit, i cili ka sjellë gjakderdhje të brendshme, dhe ndonëse iu dha kujdesi më i mirë i mundshëm, ai iu nënshtrua këtyre plagëve.

“Organet tona hetimore do të kryejnë një ekzaminim të pavarur mjekësor të lëndimit dhe më pas do të publikojnë rezultatet zyrtare të ekzaminimit”, thuhet në deklaratë.

Sa i përket vetë luftës, Mnutungwa u shpall fitues.

Kategoritë
Sport