Borrel: Lufta do të vendoset në 15 ditët e ardhshme

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell u bëri thirrje 27 vendeve të BE-së që të vazhdojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase sepse “gjithçka do të vendoset në 15 ditët e ardhshme”.

“Rezistenca ukrainase është e jashtëzakonshme. Ushtria ruse nuk po arrin të depërtojë më shumë se 200 kilometra nga bazat e saj logjistike dhe ka humbur shumë ushtarë dhe tanke, të cilat ne mund t’i shohim përmes satelitit. dhe aeroplanëve”, “74-vjeçari Borrell. tha në një intervistë për televizionin publik spanjoll TVE.

I pyetur nëse vendet e treta duhet të vazhdojnë të dërgojnë armë në ushtrinë ukrainase për të vazhduar suksesin e saj të supozuar, Borrell u përgjigj: “Kjo është gjëja më e rëndësishme. Sepse gjithçka do të vendoset në 15 ditët e ardhshme.”

I pyetur për të shpjeguar afatin specifik, ai shtoi se “dua të thotë se nuk do të jetë brenda 24 orëve”.

Ai thotë se pushtimi rus dështoi

“Rezistenca do të vazhdojë për aq kohë sa të jetë e nevojshme, por qëllimi i pushtimit rus ka dështuar”, tha ish-ministri i Jashtëm spanjoll. Borrell tha se rusët kishin humbur një të tretën e trupave të tyre në muajin e kaluar, për aq kohë sa zgjati pushtimi i tyre në Ukrainë.

“Kur mblidhet numri i të vdekurve, të plagosurve dhe të kapurit, mbeten 40,000 ushtarë. Ky është një vlerësim,” tha ai. Borrell pretendon se rezistenca ukrainase theu unazën rreth Kievit.

Disa qytete janë në një situatë të dëshpëruar, si ai i Mariupolit, por duket se rusët nuk janë aspak të aftë për të kapur Kievin, prandaj është e nevojshme të vazhdohet me ndihmën urgjente (ukrainasit) për të vazhduar rezistencën në ditët në vijim. ndihmë siç kemi bërë deri tani”, tha kreu i diplomacisë evropiane.

“Rusia dëshiron të përfundojë pushtimin e bregut të Detit të Zi, dëshiron të arrijë në kufirin lindor me Moldavinë …”

Ai vuri në dukje se Rusia aktualisht nuk dëshiron të negociojë asgjë sepse dëshiron të pushtojë territorin.

“Ai dëshiron të negociojë në një situatë më të mirë. Ai dëshiron të përfundojë pushtimin e bregdetit të Detit të Zi. Ai dëshiron të arrijë kufirin lindor me Moldavinë dhe kështu të ndajë Ukrainën nga deti. Ukraina është e gatshme të negociojë në çdo moment, por ana tjetër nuk ka bashkëbisedues”, tha ai, duke shtuar se do të negociohej një armëpushim.

“Është gjëja e parë që është bërë në situata si kjo,” theksoi Borrell. Ai nuk pranoi të fliste për planet e NATO-s, duke thënë se nuk ishte në krye të aleancës ushtarake, por tha se NATO synonte të dërgonte më shumë trupa në vendet e saj anëtare në kufirin lindor. “Por nuk ka asnjë ndërhyrje në Ukrainë në rendin e ditës”, përfundoi ai.

Kategoritë
BotaLajme