Borrell: Kremlini “nuk ka interes” për të negociuar një armëpushim

Qeveria ruse “nuk dëshiron të ulet dhe të negociojë asgjë” dhe “dëshiron të izolojë Ukrainën nga deti”, tha diplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell. Në një intervistë për kanalin spanjoll TVE, Borrell tha:

“Tani për tani, Rusia nuk dëshiron të ulet dhe të negociojë asgjë: ajo që dëshiron është të pushtojë tokën. Ajo dëshiron të rrethojë bregdetin deri në kufirin me Moldavinë dhe të izolojë Ukrainën nga deti. Ajo dëshiron të negociojë seriozisht vetëm kur të ketë siguruar një pozicion të fortë.”

Dje, Kremlini tha se presidenti rus Vladimir Putin kishte folur me kryeministrin izraelit Naftali Bennett nëpërmjet telefonit për të diskutuar luftën në Ukrainë. Kjo telefonatë erdhi një ditë pasi Putin foli me presidentin francez Emmanuel Macron për kushtet e një armëpushimi të mundshëm midis Rusisë dhe Ukrainës.

Kategoritë
BotaLajme