Brazilianët po shkatërrojnë traditën qindravjeçare të kombëtares për shkak të Zidanit?

Kombëtarja e BRAZILIT mbërriti në Kupën e Botës në Katar si favorit, por tashmë u eliminua nga gara në çerekfinale, pasi Dominik Livaković shkëlqeu në penallti në portën e Kroacisë. Zgjedhësi Tite dha dorëheqjen nga posti i tij, që do të thotë se Aleanca filloi të kërkonte pasardhësin e tij.

Për një kohë të gjatë, Pep Guardiola ishte objektivi kryesor, por trajneri i suksesshëm katalanas u dha fund atyre spekulimeve kur zgjati kontratën me Manchester Cityn. Sipas spanjollës OK Diario, tashmë kandidati kryesor për stolin e kombëtares është legjendar Zinedine Zidane.

Zidane është pa punë që nga viti i kaluar, kur përfundoi mandatin e tij të dytë në pankinën e Real Madridit dhe ia dorëzoi frenat Carlo Ancelottit. Ai u përmend më parë si kandidat për stolin e PSG-së, por klubi parizian ka ndërtuar një partneritet të suksesshëm me Christophe Galtier. Në rast se ai realisht ulet në stolin e Brazilit, Zidane do të shënojë fundin e një tradite të gjatë.

Brazilianët nuk u drejtuan kurrë nga një i huaj

Domethënë, në pothuajse 110 vitet e Seleção-s, asnjë i huaj nuk është ulur në stolin e tij, me përjashtim të disa spanjollëve të natyralizuar, portugezë dhe amerikano-jugorë. Përveç Zizout, si kandidatët kryesorë për pasardhësin e Tite përmenden trajneri i Flamengos, Dorival Junior dhe portugezi në pankinën e Palmeiras, Abel Ferreira.

Kategoritë
Sport