Britania i bashkohet SHBA-së në Bojkotin Diplomatik të Lojërave Olimpike të Pekinit

Kryeministri Boris Johnson tha të mërkurën se do të kishte “në mënyrë efektive një bojkot diplomatik” të Lojërave Olimpike të Pekinit 2022 nga Britania, e cila tani i është bashkuar Shteteve të Bashkuara dhe të tjerëve në tërheqjen e zyrtarëve të saj të lartë nga pjesëmarrja në Lojërat Dimërore, transmeton EkonomiaOnline.

Bojkoti nga Britania do të thotë se atletët do të lejohen të garojnë, por ofron një mënyrë që vendi të dënojë publikisht Kinën për abuzimet e të drejtave të njeriut. Australia dhe Lituania kanë shpallur gjithashtu një bojkot diplomatik.

Kur u pyet gjatë një sesioni pyetje-përgjigje në Parlament nëse Britania planifikonte t’i bashkohej bojkotit zyrtar diplomatik të Lojërave, kryeministri fillimisht u ndal, duke thënë “ne nuk i mbështesim bojkotet sportive”, por më pas konfirmoi se nuk kishte plane që ministrat të marrin pjesë, shkruan TheNewYorkTimes.

Ligjvënësit e shtynë zotin Johnson për këtë çështje dhe ai përfundimisht pranoi se masat në fakt përbënin një bojkot, duke treguar hezitimin e tij për të refuzuar zyrtarisht Kinën në të njëjtën mënyrë si Shtetet e Bashkuara.

Kategoritë
BotaLajme