Çeçeni dhe dagestanezi krijuan kaos në UFC, Habib i pajtoi dhe u dha atyre një mësim të madh jete

Luftëtari suedez Hamzat Chimaev dhe dagestanezi Abubakar Nurmagomedov shkaktuan kaos në eventin e fundit të UFC 280 ku patën një përplasje fizike, por pas gjithçkaje duket se të dyja palët janë pajtuar dhe Habib Nurmagomedov ka luajtur rolin kryesor.

Media e specializuar në artet marciale më pas bëri të ditur arsyen e konfliktit mes dy luftëtarëve. Dyshohet se Chimayev iu afrua fillimisht Abubakar dhe e goditi lehtë në stomak, pas së cilës ky i fundit i tha se do të ishte mirë nëse ai do të vinte për t’i përshëndetur.

“Unë bëj atë që dua,” tha Chimayev, pas së cilës Abubakar i tha atij se nuk do ta trajtonte ashtu. Menjëherë pas kësaj, kur tashmë kishte tensione, konflikti u përshkallëzua dhe filloi një sherr, i cili për fat u ndal që në fillim.

Dhe kur u duk se ata mund të kishin një rivalitet krejtësisht të ri në botën e MMA, skuadrat e të dy luftëtarëve përfunduan në një darkë të përbashkët dhe zgjidhën problemin. Iniciator dhe “personi kryesor” në gjithçka ishte Habib Nurmagomedov, i cili tha se shpresonte që gjëra të tilla të mos ndodhin në të ardhmen.

“Ajo që ndodhi nuk na përfaqëson në mënyrën e duhur. As mua, as Hamzatin, as Abubakarin. Të them të drejtën, jemi lodhur nga këto marrëzi. Jemi mbledhur vëllezër këtu, kemi folur me njëri-tjetrin dhe kemi kërkuar falje. Shpresoj që ne vullnet për t’u mbledhur në të ardhmen për gjëra të bukura”, tha Habib dhe vazhdoi:

“Shpresoj se së shpejti do të kemi një kampion tjetër – Hamzatin, dhe më pas do të bashkohemi për të festuar një brez tjetër. Shpresoj që kjo është hera e fundit që bashkohemi për arsye budallaqe. Nuk do të ndodhë më.”
Chimayev lindi 28 vjet më parë në qytetin Beno-Yurt në Çeçeni, dhe në moshën 18-vjeçare u transferua në Suedi dhe shpejt u bë një yll i madh MMA. Ai aktualisht është në një seri fitoresh prej 12 ndeshjesh dhe shihet nga shumë njerëz si një kampion i ardhshëm i UFC-së.

 

Kategoritë
Sport