Ceferin sinqerisht për konfliktin mes UEFA-s dhe Superligës: Nuk kam fjetur dhe nuk kam ngrënë për 48 orë

Njeriu i parë i Federatës Evropiane të Futbollit (UEFA) Aleksander Ceferin ka treguar se është përballur me kërcënime dhe presione serioze në vitin 2021 kur u fol për nisjen e Superligës.

Krijimi i Superligës ishte goditja e tij më e rëndë që kur ishte në krye të UEFA-s, kur klubet pronarët e të cilëve janë kryesisht miliarderë donin të krijonin një ligë në të cilën vetëm skuadrat e pasura do të konkurronin pa mundësinë e rënies.
“Ishte një tradhti ndaj njerëzve që ishin të afërt me mua. Njerëz që dy ditë më parë pretendonin se ishin dakord me idenë tonë. Së pari ju jeni të zemëruar, të tronditur dhe të prekur. Pastaj thashë tani ose kurrë, tani ose bie futbolli ose mbetet futbolli, dhe e njëjta gjë edhe për mua. Gjithçka tjetër e kam bërë instinktivisht”, ka thënë Çeferin në emisionin “(Dështimi i një kampioni me Mario Staniqin”).

Ai vendosi të shkonte deri në fund me çmimin e humbjes së pozicionit të tij dhe se kjo nuk kishte më rëndësi.

“Këta janë njerëz të fuqishëm, kam marrë kërcënime dhe oferta që të mos e bëj, se ndoshta do të më bënte mirë financiarisht, por nuk do të mund të shihesha më në pasqyrë në mëngjes. Në atë moment nuk kishte asnjë burrë. bota kush mundi me thote mos i le te ikin terhiqe dhe largohu Stresi ishte i madh 48 ore nuk fjeta as haja as pija gjithcka e bera instinktivisht Diten e dyte Mora një mesazh nga një prej përfaqësuesve të klubeve angleze që më tha që nesër do të largohemi nga projekti, por kush të këshilloi, na vrave, pastaj thanë se u mundën nga makina e fuqishme e UEFA-s. Oh, çfarë makinerie e fuqishme, ne të tre ishim në një dhomë dhe unë shkova në konferencë për media, mendoj se gazetarët dhe njerëzit e panë që isha i sinqertë dhe fitova”, shtoi ai.

Ceferina ishte veçanërisht e zhgënjyer nga sjellja e ish-presidentit dhe mikut të madh të Juventusit, Andrea Agnelli.

“Shtatë ditë para kësaj, Agnelli ishte në shtëpinë time dhe ne biseduam për ndryshimin e Ligës së Kampionëve. Kështu bëmë dhe ai ra dakord. Të shtunën, presidenti i ligës spanjolle më thirri dhe më tha: “Unë mendoj se ata do ta bëjnë këtë. sot dhe Agnelli është me ta’. Ne fillim i thash nuk mundet, nuk mundet, para disa ditesh ishte ne vendin tim, me pas pashe qe ishte tradheti, e thirra nuk m’u pergjigj dhe ne fund e mbylli telefonin. .Eshte nje shok ne fillim per mua tani nuk eshte me traume dhe per mua ai nuk ekziston me si person.I tha shokut tim qe nuk e kuptoj qe njera eshte pune e tjetra eshte moral qe eshte e cuditshme për ne normalët, por për ta është padyshim mirë”, theksoi ai Ceferin.

Kategoritë
Sport