CEO i Pfizerit: Ne do të jemi në gjendje të zhvillojmë ilaçe kundër kancerit në një shkallë që bota nuk e ka parë kurrë

Albert Bourla, CEO i kompanisë farmaceutike Pfizer, njoftoi se kjo kompani do të jetë në gjendje të zhvillojë ilaçe kundër kancerit në një shkallë që bota nuk e ka parë kurrë.

Ai e deklaroi këtë pasi Pfizer bleu kompaninë e madhe franceze bioteknike Seagen për 43 miliardë dollarë.

“Ne mund t’i shtojmë vlerë asaj që sjell Seagen. Është pak a shumë e njëjta situatë si kur mRNA (teknologjia) ishte në duart tona. Me kapacitetin tonë, me aftësitë tona, është e njëjta situatë tani,” tha Bourla.

Seagen është një prodhues kryesor i barnave të quajtura konjugatet antitrupa-drogë (ADC) që janë krijuar për të shkatërruar qelizat e kancerit në vend që të sulmojnë qelizat e shëndetshme të kancerit. Sipas arsyetimit të Seagen, ADC-të përdorin antitrupa për të shpërndarë molekula të vogla të barit direkt në vendin e tumorit, gjë që mund të zvogëlojë efektet anësore dhe të rrisë efektivitetin e trajtimit.

CEO i Pfzier vuri në dukje se është një nga teknologjitë më të mëdha në luftën kundër kancerit dhe e krahasoi atë me teknologjinë e përmendur tashmë, gjithashtu të suksesshme, mRNA që Pfizer përdori në bashkëpunim me kompaninë gjermane BioNTech për të zhvilluar një vaksinë kundër koronavirusit.

mRNA në thelb përdoret si një lajmëtar për mënyrën se si reagojnë qelizat. Kjo teknologji në vaksina përdoret për të mashtruar fjalë për fjalë sistemin imunitar, duke zhvilluar antitrupa kundër virusit.

Bourla tha se ADC mund të bëjë një ndryshim të madh. Pfizer do të rrisë portofolin e saj të barnave kundër kancerit duke blerë Seagen. Ajo do të ketë edhe katër barna të tjera të miratuara, shitjet e të cilave arritën në dy miliardë dollarë vitin e kaluar.

Vetëm shitjet e ilaçit për kancerin e sistemit limfatik Adcetris ishin 839 milionë dollarë, ilaçi më i shitur i Seagen. Kjo është një rritje prej 19 për qind në shitje krahasuar me vitin 2021. Shitjet e ilaçit për kancerin e traktit urinar Padcev gjithashtu u rritën vitin e kaluar me 33 për qind, ose në 451 milionë dollarë, tha Seagen.

Në këtë kompani pritet që këtë vit të kenë të ardhura prej 2.2 miliardë dollarësh, që paraqet një rritje prej 12 për qind krahasuar me vitin e kaluar.

Marrja e Seagen nga Pfizer u ra dakord në një kohë kur Pfizer pret një ulje të shitjeve të barnave anti-koronavirus. Kjo do të lejojë Pfizer të fokusohet më shumë në zhvillimin e onkologjisë, një zonë që ata besojnë se do të jetë tregu me rritjen më të lartë.

Divizioni i onkologjisë i Pfizer kishte të ardhura prej 12.1 miliardë dollarësh vitin e kaluar. Ka 24 barna të miratuara, duke përfshirë atë kundër kancerit të gjirit Ibrance.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), kanceri shkaktoi vdekjen e pothuajse 10 milionë njerëzve në vitin 2020. Shoqata Amerikane e Kancerit pret që numri i pacientëve me kancer të rritet deri në vitin 2040, raporton CNBC.

Kategoritë
BotaLajme