Çfarë dihet deri më tani për sulmin terrorist në Stamboll: Fajtori kryesor është një grua, dyshohet PKK

Të dielën në orën 16:20 me orën lokale, sipas autoriteteve turke ka ndodhur një sulm terrorist. Të paktën gjashtë persona u vranë dhe 81 u plagosën. Tre persona dyshohen për sulmin dhe fajtori kryesor besohet të jetë një grua.

Sipas zyrtarëve turq, gruaja e panjohur ka qëndruar për 45 minuta në vendin e shpërthimit në shëtitoren Istiklal dhe një minutë pasi është larguar, ka ndodhur shpërthimi. Me ndihmën e pamjeve nga kamerat e vëzhgimit, kanë konstatuar se gruaja ka lënë çantën me eksploziv dhe është larguar.

Pamjet e sulmit janë publikuar në rrjetet sociale. Njëra prej tyre, e regjistruar nga CCTV, tregon një shëtitore plot me njerëz, më pas shpërthime, panik dhe të paktën katër trupa të palëvizshëm në tokë, ndërsa të plagosurit përpiqen të ngrihen dhe të ikin.

Një tjetër video nga kamera e vëzhgimit tregon se një çantë ka mbetur në shëtitore.

Në vendngjarje kanë mbërritur menjëherë forca të forta policie, ambulanca dhe zjarrfikëse, sheshi Taksim është bllokuar plotësisht, ndërsa zona është nën vëzhgim me helikopterë.
Sipas informacioneve të para, katër persona kanë humbur jetën në vend, por dy të tjerë kanë ndërruar jetë në spital dhe nga 81 të plagosurit, dy të tjerë janë në gjendje kritike për jetën.

Mes të vdekurve është edhe një punonjës i Ministrisë Turke të Familjes dhe Mbrojtjes Sociale, Yusuf Meydan dhe vajza e tij Ecrin. Në sulm nuk pati viktima nga BiH apo Kroacia, ndërsa një grua nga Serbia, Dragana Ristiq, u plagos.

Disa orë pas shpërthimit, dëshmitarët okularë raportuan për të shtëna në stacionin e metrosë Şişhane të Stambollit dhe policia thuhet se vrau një person. Ai dyshohet se është një nga tre të dyshuarit për sulmin në Istiklal.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ishte i pari që zbuloi se i dyshuari kryesor ishte një grua, gjë që më vonë u konfirmua nga zëvendëspresidenti dhe ministri i Mbrojtjes. Ata zyrtarisht nuk kanë thënë se cila organizatë terroriste e ka kryer sulmin dhe as që ka marrë përgjegjësi për këtë krim. Megjithatë, gruaja besohet të jetë një anëtare e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

Turqia u prek ndryshe nga një seri sulmesh vdekjeprurëse midis 2015 dhe 2017, të kryera nga PKK dhe të ashtuquajturat Shteti Islamik. Sulmi më vdekjeprurës ndodhi në tetor 2015, kur 95 persona u vranë në dy shpërthime. Që atëherë, ka pasur 16 sulme terroriste.

Kategoritë
BotaLajme