Çfarë do të thotë dëbimi i Spanjës: Gazetari maroken festoi me lot dhe britma pas penalltisë

Suksesi më i madh i kombëtares marokene të futbollit shkaktoi entuziazëm te të gjithë tifozët e kësaj përzgjedhjeje dhe kjo vlen veçanërisht për reporterin që ishte i pranishëm në Katar.

Pas goditjes së penalltisë, Maroku eliminoi në mënyrë sensacionale Spanjën dhe kaloi në çerekfinale të Kupës së Botës. Është një sukses historik i kësaj përzgjedhjeje afrikane, pasi u arrit pozita më e mirë ndonjëherë.

Suksesi gëzoi të gjithë marokenët në mbarë botën, si dhe ata tifozë neutralë që simpatizuan Luanët e Atlasit.

Ishte e vështirë të ndiqeshin penalltitë për një gazetar maroken që ndodhi në vendngjarje në Doha, por kur përzgjedhja e tij arriti sukses, pasoi një festë e paprecedentë.

 

Gazetarja as që dinte të festonte më. Ai bërtiti nga lumturia dhe më pas në një moment qau. Kur filluan lotët e gëzimit, ai uli kokën dhe u përpoq të fshihte emocionet.
Ndryshe, Maroku të shtunën ka shansin të rishkruajë historinë dhe të arrijë një rezultat edhe më të mirë. Rivale në luftën për gjysmëfinale të Kupës së Botës do të jetë Portugalia, e cila mposhti Zvicrën (6:1).

Kategoritë
Sport