Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse konsumoni shumë kripë

Kur bëhet fjalë për marrjen e kripës në trup, rekomandimet shëndetësore të dekadave të fundit tregojnë se marrja nuk duhet të kalojë 23,000 miligramë ose një lugë çaji kripë në ditë.

Megjithatë, reduktimi i marrjes së kripës nuk është shpesh një prioritet kryesor në dietë për shumicën, përveç nëse ata kanë presion të lartë të gjakut. Megjithatë, ka një sërë pasojash shëndetësore që tregojnë se duhet të reduktoni marrjen e kripës.
Ndjenja e ënjtjes

Kur hani një sasi të madhe kripe, ju shkaktoni një rritje të nivelit të natriumit në gjak dhe veshkat e kompensojnë atë duke mbajtur lëngje për të balancuar dhe normalizuar nivelet. Efektet janë zakonisht të përkohshme, por mund të jenë të pakëndshme. Fytyra, këmbët ose krahët e fryrë janë një shenjë se duhet të reduktoni marrjen e kripës.

Ndjenja e etjes

Çdo vakt me përmbajtje të lartë kripe mund të shkaktojë etje të fortë. Ndjenja e rritjes së natriumit në gjak, receptorët në veshka dhe në tru shkaktojnë ndjesinë e etjes. Trupi përdor etjen si një mekanizëm mbrojtës, kështu që do të detyroheni të hidratoni dhe të ulni përqendrimin e natriumit.

I keni shtuar kripë pjatës suaj? Ka disa mënyra për ta neutralizuar atë

Dhimbje koke

Konsumimi i kripës shkakton një rritje të menjëhershme të presionit të gjakut tek disa njerëz dhe dhimbjet e kokës janë një simptomë e zakonshme e presionit të lartë të gjakut. Megjithatë, kjo nuk vlen vetëm për njerëzit që kanë probleme me presionin e lartë të gjakut. Në një studim të vitit 2014 në Johns Hopkins, studiuesit zbuluan se ata që hanin më shumë kripë kishin frekuencën më të lartë të dhimbjeve të kokës.

Rreziku i formimit të gurëve në veshka rritet

Konsumimi i më shumë kripës mund t’ju bëjë më të ndjeshëm ndaj gurëve në veshka. Kjo ndodh sepse kripa e tepërt rrit sasinë e kalciumit në urinë. Gurët në veshka formohen kur kalciumi bashkohet me oksalate ose acid urik në urinë dhe fillon të formojë kristale. Ndërsa këto kristale rriten, ato bëhen gurë që mund të udhëtojnë në traktin urinar dhe të bllokohen.

Ju mund të rrisni rrezikun e demencës

Nivelet e larta të kripës duket se rrisin nivelet e një përbërësi inflamator në tru që çon në dëmtim oksidativ dhe fillon të pengojë rrjedhën e gjakut. Sipas një studimi të vitit 2018, një dietë e pasur me kripë është e lidhur me shkaktimin e demencës tek minjtë. Studiuesit besojnë se efektet mund të jenë të ngjashme kur bëhet fjalë për demencën tek njerëzit.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi