Çfarë po ndodh me Maqedoninë e Veriut pas largimit të Zoran Zaev?

Për Maqedoninë së Veriut është një vit i vështirë dhe viti i ri 2022 sjell vetëm pasiguri. Pas rënies së socialistëve në zgjedhjet lokale dhe dorëheqjes së kryeministrit Zoran Zaev, u ngritën pikëpyetje të shumta.

Në vitin e fundit, Maqedonia veriore ka kaluar nëpër një periudhë shumë të vështirë të transformimit politik nga udhëheqja autokratike nga ish-partia VMRO në një proces demokratik të udhëhequr nga socialdemokratët, tha për Klix.ba ekonomisti dhe diplomati Drasko Açimoviç.

Ndërkohë, kryeministri i atëhershëm Gruevski, i cili erdhi në pushtet si reformator, ndryshoi stilin e tij të qeverisjes dhe u fokusua gjithnjë e më shumë në kontrollin dhe bllokimin e proceseve që lidhen me NATO-n dhe BE-në, gjë që përfundimisht çoi në largimin e tij dhe emigrimin. Zoran Zaev, i cili u takua me një sërë vendimesh të vështira, por e futi Maqedoninë e Veriut në NATO dhe pas presionit të madh nga Greqia dhe Bullgaria arriti të binte dakord për ndryshimin e emrit të vendit, që ishte kusht për fillimin e negociatave me BE-në. Bashkimi”, tha ai.

Megjithatë, për shkak të një sistemi vendimmarrës të pazgjidhur brenda BE-së, Bullgaria bllokoi negociatat me konsensus dhe jo me shumicë cilësore, duke përmendur ndryshimet në të dhënat historike në sistemin arsimor.

“Kjo solli zhgënjimin e madh të qytetarëve, të cilët fajtorin e gjetën te kryeministri. Pas një rezultati të dobët në zgjedhjet lokale të nëntorit të këtij viti, kryeministri Zoran Zaev dha dorëheqjen si kryeministër dhe president i LSDM-së, duke treguar se Maqedonia e Veriut është një vend demokratik. Dimitar Kovaçevski merr postin e presidencës dhe kryeministrit të partisë, me synimin për të nisur reforma më të forta ekonomike në vitin 2022 me një ekip të ri brenda partisë dhe disa ndryshime në qeveri. “Negociatat me BE-në, të cilat, Sipas informacioneve të fundit nga takimet e ministrave të jashtëm në Bruksel, janë rrugës për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve në muajt e ardhshëm”, tha Açimoviq.

Ai thotë se sa i përket projektit të madh Open Balkans, një nga përfaqësuesit më të shkathët të të cilit ishte Zoran Zaev, së bashku me Aleksandar Vuçiqin, presidentin e Serbisë dhe Edi Ramën, kryeministrin e Shqipërisë, që po zhvillohen me mbështetjen e madhe të SHBA-së. Kovaçevski pritet të vazhdojë në të njëjtën mënyrë si paraardhësi i tij.

Viti 2022 duhet të sjellë shumë ndryshime praktike në fluksin e mallrave, njerëzve dhe shërbimeve në rajon, si dhe miratimin e më shumë se 40 miliardë eurove për të mbështetur zhvillimin e Ballkanit Perëndimor.” Përfaqësuesit e partisë serbe të Ivan Stoiljkovic do ta marrë edhe për hyrjen në qeveri, që do të ishte një shenjë pozitive e bashkëpunimit në kuadër të projektit Ballkani i Hapur”, tha ai.

Më në fund, në vitin 2022, Maqedonia e Veriut do të përballet me probleme brenda BE-së në lidhje me kalimin e partive në EPP (Partia Konservatore Popullore) në një grup të formuar nga FIDESZ në pushtet në Hungari, i cili pritet të rritet dhe forcohet, dhe në krahët e nacionalistëve. dhe erërat radikale, shton ai.

“Partia VMRO e ish-kryeministrit Grujevski i përket anëtarëve të asociuar të PPE-së dhe pritet të ndjekë tranzicionin në grupin e ri, i cili mund të shkaktojë destabilitet të mëtejshëm në rajon. te qeveria e re e Maqedonisë së Veriut dhe të ndihmojë në hapjen e negociatave me BE”, përfundon Açimoviq.

Kategoritë
LajmeRajoni