Çfarë tregon aroma dhe ngjyra e urinës për shëndetin tuaj dhe kur duhet të shkoni te mjeku?

Rreth 95% e urinës është ujë, dhe 5% e mbetur janë komponime të tjera. Në shumicën e rasteve, urina normale është pa erë nëse jeni të shëndetshëm dhe zakonisht ka ngjyrë të verdhë të çelur, e ngjashme me limonadën.

Megjithatë, në rast të disa ndryshimeve apo problemeve shëndetësore, mund të ndryshojë edhe ngjyra dhe aroma e urinës.

Erë e ëmbël

“Diabeti është një gjendje në të cilën trupi nuk është në gjendje të transferojë sheqerin në qelizë dhe për këtë arsye sheqeri i tepërt mbetet në qarkullimin e gjakut. Sheqeri i tepërt përfundon në urinën tuaj, duke shkaktuar një rritje të volumit të urinës me një erë karakteristike të ëmbël”, shpjegon doktoresha urologe Katherine Klos.

Përveç erës së ëmbël, një person mund të shkojë më shpesh në tualet, gjë që mund të jetë edhe tregues i diabetit.

Era e amoniakut

Nëse urina juaj fillon të nuhasë si amoniak, kjo mund të jetë një shkak për shqetësim.

“Nëse urina bëhet shumë e përqendruar, me nivele të larta të produkteve të mbeturinave me ujë minimal, mund të ketë një erë të fortë amoniaku”, tha Dr. Larry Orbuch.

dr. Jodie Horton thotë se urina që mban erë si amoniak mund të tregojë sëmundje të mëlçisë. Nëse e vëreni këtë, duhet të kontaktoni mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur.

Era e vezëve të kalbura

Nëse urina merr erën e vezëve të kalbura, kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese.

“Era e vezëve të kalbura zakonisht mund t’i atribuohet E. coli për shkak të prodhimit të sulfurit të hidrogjenit”, tha Klos.

Përveç kësaj, Horton thekson se disa antibiotikë gjithashtu mund të shkaktojnë erën e vezëve të kalbura.

Urina me ngjyrë të kuqe

Nëse nuk keni menstruacione dhe urina juaj është e kuqe, fillimisht mendoni se çfarë keni ngrënë. Për shkak të disa ushqimeve, si panxhari dhe manaferra, urina mund të marrë një ngjyrë rozë të kuqërremtë.

Nëse nuk keni ngrënë ushqime të tilla, kontaktoni menjëherë mjekun tuaj.

“Ngjyra e kuqe mund të nënkuptojë se keni gjak në urinë ose keni gurë në veshka”, tha Horton.

Urina me ngjyrë blu dhe jeshile

Nëse nuk keni gëlltitur kohët e fundit ngjyra ushqimore blu ose jeshile, duhet të shihni një mjek nëse urina juaj merr këto ngjyra.

“Urina jeshile dhe blu mund të tregojnë një lloj infeksioni bakterial”, tha Horton.

Urina me ngjyrë portokalli

Dehidratimi është shkaku kryesor i urinës portokalli, i cili zakonisht mund të korrigjohet me disa gota ujë.Megjithatë, nëse përveç urinës portokalli keni edhe jashtëqitje ngjyrë kafe të çelur, kjo mund të jetë shenjë e një problemi me rrugët biliare, prandaj duhet patjetër të kontaktoni mjekun tuaj.

Kur nuk ka arsye për panik

Duhet theksuar se urina me erë të keqe nuk është gjithmonë shkak për shqetësim. Në shumë raste, mund të jetë rezultat i diçkaje në dietën tuaj. Për shembull, asparagu është një shkak i zakonshëm i erës së urinës.

“Asparagu përmban një acid që shkakton një erë të fortë në urinë që është e ngjashme me squfurin”, tha Dr. Emily Von Bargen për Huff Post.

Peshku, qepa, hudhra, lakrat e Brukselit, kafeja dhe ushqimet që përmbajnë kerri gjithashtu mund të shkaktojnë një ndryshim të dukshëm në erë, shtoi ajo.

Nëse aroma e pazakontë e urinës është rezultat i ndonjë ushqimi, ajo duhet të zhduket brenda një ose dy ditësh, shpjegon doktori.

Gjithashtu, disa zakone të përditshme mund të ndikojnë në erën dhe ngjyrën e urinës. Kjo përfshin hidratimin, ushqimin, suplementet ushqimore, vitaminat dhe produktet e higjienës.

Gjithashtu, mbajtja e urinës për një kohë të gjatë mund të prodhojë një erë të çuditshme. Në përgjithësi, nëse aroma dhe ngjyra e urinës nuk kthehen shpejt në normale, drejtohuni tek mjeku në mënyrë që të kryhen teste diagnostikuese për të përcaktuar arsyet e sakta të ndryshimeve në urinë.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi