Çiftİ turk gjetën foshnjën pasi i humbën çdo gjurmë nga një tërmet

Ndërsa foshnja gjashtë muajshe e Nergis dhe Cumali Bakkayli, të cilët jetojnë në Antakya, po trajtohej në spitalin në Kahramanmaras, qyteti u godit nga tërmete shkatërruese. Foshnja u transferua fillimisht në spitalin e qytetit të Mersinit, dhe më pas në spitalin e Fakultetit Mjekësor të Universitetit Selcuk.

Çifti Bakkayli që i mbijetoi tërmetit nisën kërkimet për vajzën e zhdukur.

Foshnja, e cila kishte gjakderdhje në tru për shkak të lindjes së parakohshme, me neurokirurgji dhe mjekim shtoi katër kilogramë dhe u shërua. Stafi i spitalit përdori burimet e veta për të arritur tek familja e foshnjës, e cila u nis për në Mersin pas tërmetit.

“Para tërmetit vajza ime ishte në spital, pas tërmetit nuk dëgjuam asgjë për të, u përpoqa shumë, luftova, por nuk mora vesh nga vajza juaj, kësaj iu shtuan edhe vështirësitë financiare. Mjeku në Konia thirri dhe tha se vajza jonë është atje dhe se gjendja e saj është shumë e mirë, Zoti i bekoftë të gjithëve, ne po mundohemi të mbijetojmë si familje. Mos lejoni që askush ta përjetojë këtë dhimbje”, tha babai i foshnjës.

Kategoritë
BotaLajme