“Çmimi i Guardiolës tani ka rënë me 50 milionë”: Messi çmendi edhe portierin më të vlerësuar në Kupën e Botës me driblimin e tij

Josko Guardiol i Kroacisë po merrte shumë lëvdata gjatë Kupës së Botës për paraqitjet e tij në mbrojtje, derisa mbrëmë u përball me Lionel Messin.

Messi mbante epitetin e lojtarit të ndeshjes në të cilën Argjentina e tij festoi me rezultatin 3:0 dhe shkoi në finalen e Kupës së Botës.

Ai ishte i pandalshëm për mbrojtjen e Kroacisë dhe e mbylli ndeshjen me një gol dhe një asistim.

E teksa shënoi nga pika e bardhë, për aksionin pas të cilit u shënua goli i tretë po flitet edhe sot.

Në minutën e 69-të, magjistari argjentinas mori topin në qendër dhe u sulmua menjëherë nga Guardiol. Messi e tërhoqi topin 50 metra, doli para zonës së penalltisë dhe më pas ndodhi magjia.
Me një goditje të trupit, ai e rrëzoi plotësisht Guardiolën, e përshkoi lehtësisht dhe më pas asistoi me këmbën e djathtë Julian Alvarez, i cili shënoi për 3:0.

Përpara kësaj loje, ekspertët dhe komentuesit e futbollit shkuan aq larg në lëvdimin e Guardiolës, saqë thanë se ai është “lojtari më i kërkuar në botë”, se ai vlen “100 milionë” dhe se “padyshim që do të bëhet mbrojtësi më i paguar në botë”. histori”.

Pas ndeshjes së mbrëmshme, shumë përdorues të rrjeteve sociale vendosën të tallen me komente të tilla dhe ndër komentet më të shpeshta ishte fjalia: “Çmimi i Guardiolës tani ka rënë me 50 milionë”.

Sigurisht, nëse klubet e mëdha duan vërtet ta sjellin atë, sigurisht që nuk do të dorëzohen për shkak të një ndeshjeje në të cilën ai ruajti ndoshta lojtarin më të mirë në histori, të cilin mbrojtësit edhe më të mirë nuk mund ta ndalonin gjatë 15 viteve të fundit.

Kategoritë
Sport