Ç’ndodhi në xhaminë Ajasofia në mëngjesin e parë të 2022-shit?

Xhamia Ajasofia në Stamboll të Turqisë ngjau shumë e vogël mëngjesin e fillimvitit prej pranisë së madhe në faljen e parë të një dite, pikërisht atë të mëngjesit.

Ky lloj masiviteti është i pazakontë për faljen e kësaj kohe, por xhamia e famshme e Stambollit me emrin e saj të dikurshëm si klatedrale ortodokse, vijon të ketë një tërheqje të madhe qyshse aty u kthyen faljet pas dekadash kthyer në muze.

Efekti tjetër ka qenë thirrja e të parit të muslimanëve në Turqi, kreut të Diyanet-it Ali Erbas, për t’u falur masivisht në mëngjesin e ditës se re të 2022-shit.

“Jemi në xhami si familje, jemi në namaz si komb”, ishin fjalët inspiruese të zgjedhura prej prej tij në formën e një kredoje besimi dhe atdhetarie.

Andaj edhe Ajosfia pati këtë pamje të pazakontë në faljen e mëngjesit, aq sa nuk kishte vend për të gjithë. /tesheshi.com/

Kategoritë
BotaLajme