CNN: Biden pritet të shkëmbejë një trafikant rus të dënuar në SHBA me dy amerikanë

Pas muajsh debatesh, administrata e Biden pritet të shkëmbejë Viktor Bout, një trafikant rus që vuan një dënim prej 25 vitesh në SHBA, si pjesë e një marrëveshjeje të mundshme për të siguruar lirimin e dy amerikanëve, Brittney Griner dhe Paul Whelan.

Sipas burimeve për CNN, plani për të shkëmbyer Bout me Whelan dhe Griner mori mbështetjen e Presidentit Joe Biden. Mbështetja e Bidenit për shkëmbimin e të burgosurve tejkalon kundërshtimin e Departamentit të Drejtësisë, i cili në përgjithësi ka qenë gjithmonë kundër.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken njoftoi të mërkurën se SHBA-ja i paraqiti Moskës një “propozim thelbësor” disa javë më parë për Whelan dhe Griner, të cilët sipas tyre janë arrestuar gabimisht.

Duke folur në një konferencë për shtyp në Departamentin e Shtetit, Blinken tha se Biden ishte “përfshirë drejtpërdrejt” dhe se nënshkroi propozimin. Diplomati i lartë amerikan tha se kishte ndërmend të diskutonte çështjen në një telefonatë  me Ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov këtë javë — biseda e tij e parë me homologun e tij që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Familjet e Whelan, i cili është akuzuar nga Rusia për spiunazh të dyshuar që nga viti 2018, dhe yllit të WNBA, Griner, e burgosur në Moskë për posedim droge që nga shkurti, i kanë kërkuar Shtëpisë së Bardhë që të sigurojë lirimin e tyre, duke përfshirë edhe shkëmbimin e të burgosurve nëse është e nevojshme.

Griner, e cila u deklarua fajtor në fillim të korrikut, por tha se kishte sjellë pa dashje kanabis në Rusi, në një sallë gjyqi ruse të mërkurën, si pjesë e gjyqit të saj në vazhdim për akuzat për drogë, për të cilat ajo përballet me 10 vite burg. Kuptohet se gjyqi i saj do të duhet të përfundojë përpara se një marrëveshje të finalizohet, sipas zyrtarëve amerikanë, raporton abcnews.al.

Qeveria e SHBA-së i ka rezistuar prej kohësh shkëmbimeve të të burgosurve, duke pretenduar se ato vetëm stimulojnë vendet për të arrestuar amerikanët në mënyrë që ata të mund të përdoren si pazar. Avokatët i kanë vënë në dyshim këto shqetësime dhe kanë argumentuar se është më e rëndësishme që amerikanët të jenë në gjendje të kthehen në shtëpi.

Mes zyrtarëve të lartë të administratës Biden, ideja e shkëmbimit të të burgosurve fitoi një vrull të ri në fillim të këtij viti pas lirimit të suksesshëm të Trevor Reed , një ish-marinist i cili u mbajt rob në Rusi për më shumë se dy vite. Reed u shkëmbua me Konstantin Yaroshenko, një pilot rus.

Zyrtarët e Biden ishin të shqetësuar se vendimi për të shkëmbyer Reed me Yaroshenko do të kritikohej nga republikanët. Në vend të kësaj, fitoi lëvdata dypartiake, përfshirë nga një grusht republikanësh që janë kritikë të administratës.

Sigurimi i lirimit të tyre do t’i jepte gjithashtu Shtëpisë së Bardhë një fitore politike shumë të nevojshme përpara zgjedhjeve afatmesme në nëntor.

Kategoritë
BotaLajme