Covid-19: Në Francë kthehen maskat pas valës së re të koronavirusit

Njerëzit në Francë duhet të mbajnë maska përsëri në zona të mbushura me njerëz, veçanërisht nëse janë në transport publik, për të ndihmuar në trajtimin e një vale të re COVID-19, sipas ministrit të shëndetësisë së vendit. Rritja e rasteve të koronavirusit po nxitet nga variante të reja, me 17,601 infeksione të reja gjatë 24 orëve të fundit – shifra më e lartë e së hënës që nga 18 prilli.

Vjen pasi numri i njerëzve në spitalet e Anglisë që kanë rezultuar pozitivë për Covid u rrit me më shumë se një të tretën brenda një jave. Vala e fundit në Angli po nxitet nga variantet më të reja të Omicron BA.4 dhe BA.5, të cilat tani përbëjnë më shumë se gjysmën e të gjitha rasteve të reja të Covid.

Që nga fundi i muajit të kaluar, infeksionet e reja në Francë janë rritur në mënyrë të qëndrueshme, me mesataren lëvizëse shtatëditore të rasteve të reja ditore më shumë se katërfishuar midis 17,705 në 27 maj dhe 71,018 të së hënës. Megjithatë, ky total është ende pesë herë më i ulët se rekordi prej 366,179 në fillim të vitit.

Kategoritë
BotaLajme