Dalin pamjet, ushtarët rusë qëllojnë mbi civilë të paarmatosur

Kur Leonid Pliats dhe shefi i tij u qëlluan pas shpine nga ushtarët rusë, vrasja e tyre u kap në kamerat CCTV me detaje të qarta, të cilat ishin të tmerrshme. Pamjet, të cilat u siguruan nga BBC, tani po hetohen nga prokurorët ukrainas si krim i dyshuar lufte.

Ishte kulmi i luftimeve afër Kievit dhe rrugët kryesore për në kryeqytet ishin një fushëbetejë, duke përfshirë edhe dyqanin e biçikletave ku Leonid punonte si roje sigurie.

Por kjo nuk ishte përleshje zjarri: videoja tregon qartë ushtarët rusë të armatosur rëndë që qëllojnë dy ukrainasit e paarmatosur dhe më pas plaçkitin biznesin.

BBC ka bërë bashkë sekuencën e plotë të ngjarjeve, si dhe bëri përputhjen e regjistrimit të kamerave të shumta që ishin në atë zonë me dëshminë e njerëzve që Leonid telefonoi atë ditë, si dhe luftëtarët vullnetarë ukrainas që u përpoqën ta shpëtoni, shkruan BBC.

Rusët mbërrijnë me një furgon të vjedhur dhe mbajnë shenjën V të përdorur nga forcat ruse dhe fjalët ‘Tank Spetsnaz’ me bojë të zezë. Ata kanë veshur uniformën ushtarake ruse dhe afrohen me armët lart, me gishtat te këmbëza.

Ushtarët rusë nuk e dinin që ishin duke u filmuar nga kamerat e sigurisë.

 

Kategoritë
BotaLajme