Dëgjoni zhurmën e Buenos Aires-it pasi Argjentina u bë kampione e botës pas 36 vitesh

Videoja që vjen nga Buenos Aires (Argjentinë) është treguesi më i mirë se sa shumë do të thotë fitorja e Kupës së Botës në Katar për banorët e këtij vendi dhe sa të çmendur janë ata pas futbollit.

Që nga mbrëmja e djeshme, rrugët e të gjitha qyteteve kryesore argjentinase janë mbushur me tifozë të zjarrtë që këndojnë dhe festojnë, dhe “festival” sigurisht që do të vazhdojë edhe në ditët në vijim, veçanërisht kur futbollistët të kthehen nga Katari dhe të festojnë së bashku titullin e kampionatit botëror.

Por ajo që tërhoqi vëmendje të veçantë në internet ishte videoja e krijuar pak para golit të fitores nga penalltia dhe zhurma që u dëgjua nga ky qytet është treguesi më i mirë se si u festua fitorja e Argjentinës ndaj Francës dhe fitimi i titullit të botës. kampion pas 36 vitesh.

Në Buenos Aires, gjatë pjesës së parë të festës, ishin më shumë se 100,000 njerëz në rrugë, ku të gjithë së bashku lavdëruan Lionel Messin dhe Gauchos.

Kujtojmë se Argjentina fitoi ndaj Francës pas një penalltie më të mirë dhe rezultati ishte 3:3 pas 120 minutash.

Dy gola për Argjentinën u shënuan nga Messi dhe një nga Di Maria, ndërsa Kylian Mbappe shënoi një hat-trick për trikolorët.

Kategoritë
Sport