Delegacionit rus i miratohet viza amerikane për të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së

“Ne presim vizat për pjesën tjetër të delegacionit, si dhe zgjidhjen e shpejtë të çështjeve logjistike, duke pasur parasysh sanksionet e paligjshme, të vendosura nga SHBA-ja”, tha Ministria e Jashtme ruse.

Ministrit të Jashtëm Sergey Lavrov dhe disa anëtarëve të delegacionit rus u është dhënë viza për të marrë pjesë në sesionin e 77-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në New York, i cili hapet sot, bëri të ditur Ministria e Jashtme ruse.

“Ne presim vizat për pjesën tjetër të delegacionit, si dhe zgjidhjen e shpejtë të çështjeve logjistike, duke pasur parasysh sanksionet e paligjshme, të vendosura nga SHBA-ja, duke bllokuar logjistikën për ardhjen e përfaqësuesve rusë për të marrë pjesë në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së”, u tha sot Ministria agjencive ruse të lajmeve TASS dhe RIA.

SHBA-ja dhe BE-ja mbyllën hapësirën e tyre ajrore për të gjithë avionët rusë pas fillimit të luftës në Ukrainë më 24 shkurt.

Në qershor, Lavrov nuk arriti të vizitojë Serbinë për shkak të kufizimeve logjistike – Bullgaria, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut mbyllën hapësirën e tyre ajrore për avionin e ministrit.

Dita e parë e Debatit të Përgjithshëm të nivelit të lartë do të jetë më 20 shtator dhe do të zgjasë deri më 26 shtator.

Kategoritë
BotaLajme