“Deli”: befasia e re turke

Cilat janë karakteristikat e të “çmendurit osman”?

Turqia ka prezantuar një dron të ri vetëvrasës, të quajtur “Deli”, pas gati dy vitesh punë në këtë projekt.

Versioni i parë i avionit u shfaq në panairin e mbrojtjes dhe aviacionit “SAHA Expo 2022”, i cili mbahet në Stamboll nga e marta në të premte.

Sipas kompanisë turke Titra Teknoloji, e cila ka punuar në prodhimin e këtij avioni në bashkëpunim me Presidencën e Industrisë së Mbrojtjes të Presidencës së Republikës së Turqisë, ai mund të transportohet lehtësisht dhe është gati për përdorim në më pak se 15 vjet.

Shpejtësia maksimale e mjetit ajrore pa pilot Deli mund të arrijë 180 kilometra në orë dhe prodhuesi thotë se avioni i pajisur me pajisje kundër bllokimit mund të kryejë operacione në një lartësi maksimale prej 3500 metrash.

Davut Yilmaz, CEO i kompanisë së dedikuar të industrisë Titra Teknoloji, tha në një intervistë me agjencinë zyrtare të Turqisë Anadolu se kompania është afër fundit të procesit të testimit praktik të dronit kamikaz me krahë fiks Deli.

Yilmaz shtoi se droni arriti rezultate të mira në të gjitha testet dhe se kompania mund të fillojë prodhimin deri në fund të këtij viti.

Ai shpjegoi se në këtë fazë Deli mund të fluturojë për 75 minuta vazhdimisht dhe të përshkojë një distancë deri në 85 kilometra, duke mbajtur një kokë lufte me peshë rreth 3.1 kilogramë.

Yilmaz foli për tre avantazhet kryesore të dron Deli në krahasim me produktet e ngjashme në treg. Së pari, është me kosto efektive pasi është projektuar për përdorim të vetëm, duke pasur parasysh se është një dron kamikaz.

Avantazhi i dytë është një kokë lufte me një rreze të madhe ndikimi, dhe përparësia e tretë është aftësia për t’u vetëkontrolluar, sipas Yilmaz.

“I çmendur”-i osman

Sa i përket zgjedhjes së emrit “Deli”, që do të thotë “i çmendur” në turqisht, Yilmaz tha se kishte dy arsye për këtë. E para është se ai qëndron për “dronë ushtarake me kosto të ulët”.

Së dyti, është emri i një divizioni ushtarak në ushtrinë osmane, i cili marshonte gjithmonë në krye të ushtrisë dhe arrinte bëma “të çmendura” në fushatat pushtuese.

Turqia i kushton vëmendje industrisë së saj të dronëve ushtarakë, pasi këto mjete të saj kanë pasur një ndikim të rëndësishëm në një numër konfliktesh ushtarake në vitet e fundit, duke përfshirë gjatë luftës në rajonin e Nagorno-Karabakut rreth dy vjet më parë, si dhe në Libi, Siri dhe së fundi në Ukrainë.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi pak ditë më parë se eksportet turke të industrisë së mbrojtjes tejkalojnë tre miliardë dollarë në vit dhe para se Partia për Drejtësi dhe Zhvillim të vinte në pushtet në vitin 2002, ishte 250 milionë dollarë.

“Dronët tanë janë bërë legjenda për të cilat shkruhen këngë. Akinci, e cila ka teknologjinë më të avancuar, është në gjendje të ndryshojë rrënjësisht strategjitë e luftës në mbarë botën”, tha Erdogan. /tesheshi.com/

Kategoritë
BotaLajme