Demonstruesit në Izrael bllokuan aeroportin dhe dy portet detare, gjithnjë e më shumë njerëz po i bashkohen grevës masive

Të dielën në mbrëmje, protesta të reja masive shpërthyen në Tel Aviv dhe disa qytete të tjera të Izraelit për shkak të shkarkimit të ministrit të mbrojtjes, i cili tha se qeveria duhet të presë të miratojë ligjet në fushën e drejtësisë. Protestat vazhduan të ashpra edhe sot.

Mëngjesin e sotëm, sindikalistët bllokuan aeroportin Ben Gurion në kryeqytet, duke ndaluar të gjitha fluturimet. McDonald’s njoftoi gjithashtu mbylljen e të gjitha degëve të saj në mesditë për shkak të kërkesave të sindikatave për një grevë të përgjithshme të cilës po i bashkohen gjithnjë e më shumë njerëz.

Pas pezullimit të qarkullimit në aeroportin kryesor, kanë ndërprerë punën edhe dy portet detare në vend, Haifa dhe Ashdod, për të cilat kanë informuar publikun.

Qendra kryesore mjekësore Sheba në Tel Aviv ka pezulluar gjithashtu kujdesin mjekësor jourgjent dhe greva po fillon ngadalë në spitalet e tjera në vend.
Protestat kanë vazhduar në Izrael që kur qeveria njoftoi detajet e ligjit të ri që duan të miratojnë. Gjegjësisht, pas disa krizave politike, Netanyahu vendosi të forcojë pushtetin ekzekutiv në atë mënyrë që të kufizojë të drejtën e Gjykatës së Lartë për të vënë veton ndaj ligjeve të miratuara nga Kuvendi.

Demonstruesit theksojnë se një zgjidhje e tillë minon themelet e një shteti demokratik dhe qëllimi i tyre i vetëm është fuqizimi i kryeministrit aktual. Kështu, ndër të tjera, kontrolli i zgjedhjes së gjyqtarëve do t’i lihej qeverisë.

Për këtë, Netanyahu është nën presion të madh nga publiku, i cili u intensifikua gjatë të dielës dhe mëngjesit të sotëm për shkak se kryeministri izraelit shkarkoi ministrin e shtetit i cili tha se qeveria duhet të presë për të bërë ndryshime në reformë. Shumë opozitarë dhe protestues i kërkuan që të tërheqë këtë vendim.

Ai dyshohet se u takua me anëtarët e qeverisë këtë mëngjes për të diskutuar zgjidhjet e mundshme. Sipas mediave lokale, pritet që primet në fakt mund të ngrijnë miratimin e ligjit. Thuhet se këtë do ta bëjë në një fjalim publik, por nuk ka asnjë informacion apo indikacion zyrtar se mund t’i drejtohet publikut.

Kategoritë
BotaLajme