Deputetja franceze jep dorëheqjen pasi bleu 2000 euro të brendshme me paratë e punës

Një deputete franceze është tërhequr nga zgjedhjet e ardhshme pasi u zbulua se ajo shpenzoi mijëra paund në shpenzime për të brendshme dhe rroba.

Coralie Dubost gjithashtu thuhet se u kërkoi ndihmësve të saj që të “spiunonin” stafin e saj të shtëpisë dhe i ngarkoi ata të merrnin pastrimin e saj kimik.

39-vjeçarja duhej të rizgjedhej në Asamblenë Kombëtare për partinë e Emmanuel Macron derisa u zbulua një raport i brendshëm i përpiluar nga një mbikëqyrës parlamentar.

Sipas mediave franceze, ajo shpenzoi deri në 2000 euro për veshje, para të cilat supozohet të ishin për qëllime pune.

Zonja Dubost gjithashtu supozohet se ka shpenzuar një pjesë të 5000 eurove në muaj në shpenzime për udhëtime në plazh, si dhe duke përdorur gjuhë “poshtëruese” ndaj stafit.

Pasi pretendimet u shfaqën në mediat franceze, ajo tha për Mediapart:

“Ka ardhur koha që unë të tërhiqem nga jeta politike dhe t’i përkushtohem familjes time… Jam vënë në shënjestër të sulmeve të padrejta, të cilat i bëjnë dëm grupit tim politik, zgjedhjeve dhe në përgjithësi ndaj demokracisë.”

Zonja Dubost u votua për herë të parë në parlament për të përfaqësuar një pjesë të Herault në jug të Francës në 2017.

Kategoritë
BotaLajme