Detaj i jashtëzakonshëm për t’i mbijetuar shpërthimit bërthamor!

Kur një skenar i mundshëm i shpërthimit bërthamor del në plan të parë, ajo që të gjithë janë më kurioz është se si të mbahen të sigurt dhe të mbijetojnë. Një përdorues i Tiktok, nga ana tjetër, shpjegoi metodën e mbijetesës së një shpërthimi bërthamor pa u ekspozuar ndaj rrezatimit në videon e tij, e cila u shikua gati 2 milionë herë.

Çdo ditë në TikTok, shumë njerëz ndajnë përvojat e tyre për tema të ndryshme. Megjithatë, informacioni që përdoruesi i TikTok ‘feleciaforthewin’ ndau me ndjekësit e tij është mjaft interesant. Gruaja e re shpjegoi në postimin e saj në TikTok se si njerëzit mund të përdorin gishtin e madh për të zbuluar nëse do të jenë të sigurt pas një shpërthimi bërthamor. Përdoruesi Felecia shtoi se kjo metodë është gjithashtu efektive për njerëzit që të gjejnë një ‘zonë të sigurt’ në rast të një sulmi me bombë bërthamore.

E reja deklaroi se në videon që shpërndau në llogarinë e saj TikTok, duhet t’i kushtohet vëmendje resë së kërpudhave që u shfaq në qiell pas një shpërthimi bërthamor. “Do të shfaqet një re kërpudhash pas shpërthimit dhe madhësia e resë së kërpudhave është një shenjë që mund ta përdorni për të përcaktuar nëse jeni të sigurt nga vendi ku jeni,” tha Felecia, duke vënë në dukje se kjo duhet parë si një rregull i madh për shpërthimet pas bërthamore.Duke ndarë rrugën për të mbijetuar pas shpërthimit bërthamor në videon e saj, gruaja ndau detajet, “Le të themi se e patë shpërthimin nga dritarja juaj, ajo që duhet të bëni është të merrni gishtin e madh dhe ta mbani mbi renë e kërpudhave. Nëse gishti i madh mbulon plotësisht renë e kërpudhave, ju jeni të sigurt. Por nëse jo, largohuni prej andej për të shpëtuar jetën tuaj.”

Shumë përdorues e gjetën këtë metodë gjithashtu qesharake, duke shtuar: “Nuk jam i sigurt nëse mund të bëhen ndonjë vëzhgim pasi papritmas do të verboj. Pyetja e vërtetë është se kush e ngriti gishtin për ta kuptuar këtë gjatë një shpërthimi bërthamor?” komentoi. Felecia sapo iu përgjigj këtyre komenteve në lidhje me videon e saj: “Gjithçka që mund të them është se nëse gishti i madh mbulon plotësisht renë e kërpudhave, ju keni një shans shumë të mirë për t’u mbrojtur nga rrezatimi”.

Teoria e gishtit të madh besohet se e ka origjinën nga ekskluziviteti i lojërave video Fallout, ku Vault Boy, maskota e kompanisë mediatike Fallout, nxjerr gishtin dhe shikon renë e kërpudhave.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme