Detaje nga sulmi terrorist në Taksim

Detaje të reja kanë dalur për terroristin sirian që shkaktoi shpërthimin në rrugën Istiklal. Mësohet se terroristi ka ardhur në Turqi 4 muaj më parë dhe ka qëndruar me një familje.

Zbardhen detaje të reja nga shpërthimi në rrugën Istiklal.

Po vazhdojnë hetimet për sulmin terrorist në Stamboll Beyoğlu, ku humbën jetën 6 persona dhe mbetën të plagosur 81 persona.

46 të dyshuar në fjalë
Vazhdon marrja në pyetje e 46 të dyshuarve, të cilët u arrestuan me akuzën se janë të lidhur me sulmin terrorist të kryer nga organizata separatiste terroriste PKK/KCK, dega siriane PYD/YPG.

Pas ngjarjes, ai hipi në një taksi duke u paraqitur si klient.
Pas sulmit, njësitë e antiterrorizmit dhe inteligjencës, të cilat shqyrtuan qindra orë regjistrime të përbëra nga 1200 pamje të ndryshme të kamerave të sigurisë, së pari gjetën taksinë që terroristja femër mori si “klient” për t’u arratisur pas sulmit.

Pas deklaratave të taksistit, policia kapi Ahlam Albashir, i cili kreu sulmin, në një shtëpi në lagjen Küçükçekmece Kanarie dhe e ndaloi.

Në studimet e kryera nga ekipet e Degës së Antiterrorizmit në Stamboll, kanë dalë detaje të reja në lidhje me Ahlam Albashir dhe të dyshuar të tjerë që kanë kryer sulmin terrorist.

Sipas kësaj; Ahlam Albashir filloi trajnimin si anëtar i inteligjencës në kuadër të organizatës terroriste PKK/YPG rreth një vit më parë.

Ahlam Albashir hyri në Turqi kontrabandë përmes Afrinit me një terrorist të quajtur B. 4 muaj më parë.

Kategoritë
BotaLajme