Detaje të komplotit të grushtit të shtetit në Gjermani: “Princi” dhe gjyqtari nga Berlini të përfshirë

Policia kontrolloi më shumë se 130 objekte në disa shtete federale. Grupi dyshohet se ndoqi qëllimin për të “pastruar” qeverinë dhe për të futur një formë tjetër qeverisjeje. Një ish-deputet i AfD-së në Bundestag dhe ish-anëtarë të njësisë speciale janë përfshirë në konspiracion, shkruan Die Welt.

Në goditjen më të madhe ende për të ashtuquajturit qytetarë të skenës së Rajhut, të mërkurën herët në mëngjes agjencitë federale dhe shtetërore të sigurisë morën masa kundër anëtarëve të dyshuar të një grupi që thuhet se po komplotonin përmbysjen me dhunë të sistemit politik të Gjermanisë.

Gjatë bastisjes, njësitë speciale kontrolluan më shumë se 130 prona në njëmbëdhjetë shtete federale, si dhe në Kitzbuhel, Austri dhe qytetin italian të Perugias. Prokurori i shtetit federal po heton dyshimin se është krijuar një organizatë terroriste. Në deklaratë thuhet se janë arrestuar 25 anëtarë ose mbështetës të dyshuar të grupit.

Sipas informacioneve, thuhet se anëtarët e grupit planifikonin të “kapërcenin rendin ekzistues shtetëror në Gjermani dhe ta zëvendësonin atë me formën e tyre të qeverisjes, e cila tashmë është zhvilluar gjerësisht” më së voni deri në nëntor 2021. Gjithashtu thuhet se kanë marrë në konsideratë “përdorimin e forcës ushtarake dhe dhunën ndaj përfaqësuesve të shtetit” dhe “kryerjen e vrasjeve”.

Grupi thuhet se ka ndjekur një grumbull mitesh dhe historish konspirative të qytetarëve të Rajhut, si dhe ideologjinë QAnon. Ata ishin të bindur se Gjermania drejtohej nga një shoqëri sekrete e njohur si “shteti i thellë”. Sipas ideologjisë, një “Aleancë” e qeverive, shërbimeve të inteligjencës dhe ushtrive të vendeve të tjera planifikoi një sulm ndaj këtij “shtet të thellë” në të ardhmen e afërt. Qanon beson se ekziston një “Aleancë” që kundërshton “shtetin e thellë” dhe që një ditë do të bëjë një grusht shteti të papritur kundër strukturave aktuale në pushtet.

Kryeprokurori i shtetit federal përcaktoi përmes hetimit se “qytetarët e Rajhut” donin të luftonin kundër institucioneve shtetërore që mbetën pas sulmit të “Aleancës” me të ashtuquajturat “shoqëritë e sigurisë së atdheut”. Në planifikimin e tij, grupi gjithashtu pranoi vdekjet “të paktën me miratim”.

Sipas kryeprokurorit të shtetit, anëtarët e grupit dyshohen gjithashtu se kanë përgatitur “një inkursion të dhunshëm në Bundestagun gjerman me një grup të vogël të armatosur”. Krahu ushtarak i grupit përfshinte ish-ushtarë të Bundeswehr-it. Sipas burimeve të sigurisë, ka pasur edhe pjesëtarë të njësisë speciale të KSK Bundeswehr.

Në tetor të këtij viti, anëtarët e grupit inspektuan kazermat e Bundeswehr-it në Hessen, Bavari dhe Baden-Württemberg “për strehimin e trupave të tyre”.

Arrestimet u kryen të mërkurën në mëngjes në Baden-Württemberg, Bavari, Berlin, Hesse, Saksonia e Poshtme, Saksoni dhe Turingi. Ka pasur kërkime të mëtejshme në Brandenburg, North Rhine-Westphalia, Rheinland-Pfalz dhe Saarland.

Lokalet e kontrolluara përfshinin banesat e Birgit Malsack-Winkemann, një ish-anëtare e AfD-së në Bundestag. Gazetarët e WELT shikuan teksa forcat speciale mbërritën rreth orës 6 të mëngjesit përpara një shtëpie të rreshtuar në lagjen Wannsee të Berlinit dhe përplasën derën e përparme. Malsack-Winkemann u arrestua dhe u dërgua në një kolonë në Zyrën e Policisë Kriminale Federale.

I diplomuari në drejtësi është deputet i AfD-së dhe ka qenë deputet i Bundestagut nga viti 2017 deri në vitin 2021. Vëzhguesit ia atribuan atë “krahut” ekstremist të partisë. Pas largimit nga Bundestagu, ajo u kthye në gjykatën e rrethit në Berlin si gjyqtare. Në qershor të këtij viti, senatori i Berlinit për drejtësi, Lena Kreck, kërkoi tërheqjen e përkohshme të Malsack-Winkemann për shkak të dyshimeve për besnikërinë e saj ndaj kushtetutës. Megjithatë, gjykata administrative e rrëzoi kërkesën.
Sipas kryeprokurorit, Malsack-Winkemann do të ishte përgjegjës për fushën e drejtësisë në “strukturat administrative” të planifikuara nga grupi i Reichsbürger (qytetarë të Rajhut) për periudhën pas përmbysjes.

Grupi donte të krijonte një “Këshill” si organ qendror. Anëtarët e “Këshillit” janë mbledhur rregullisht në fshehtësi që nga nëntori 2021 “për të planifikuar marrjen e synuar të pushtetit në Gjermani dhe krijimin e strukturave të tyre shtetërore”.

Një anëtar i një familjeje të vjetër fisnike gjermane u zgjodh si president i “Këshillit”: Heinrich XIII, Princi Reuss. Sipas avokatit të shtetit, ai është një nga “udhëheqësit” e një grupi qytetarësh të Rajhut. Ai u arrestua në Frankfurt am Main.

Shtëpia e Reuss sundoi territoret në Turinginë e sotme deri në revolucionin në nëntor 1918. Dega e mbetur e familjes ka kështjella, ndër të tjera, në Austrinë e Poshtme, afër Lajpcigut dhe afër Saalfeldit në Turingi.
Princi Henrich XIII zotëron një pronë në Saaldorf an der Saale, shtëpiza e vogël neo-gotike e gjuetisë Waidmannsheil. Sipas gjetjeve të autoriteteve të sigurisë, grupi e përdori kështjellën për takime në rrjet dhe planifikimin e një grushti shteti. Sipas informacioneve të WELT, larg takimeve të Reichsbürger-it, princi qëndroi në Frankfurt am Main, në Westendin e mrekullueshëm. Autoritetet kryen gjithashtu një kontroll këtu gjatë bastisjes.

Princi kishte qenë më parë nën vëzhgimin e autoriteteve të sigurisë për përhapjen e propagandës “qytetar të Rajhut”. Në vitin 2019, në një fjalim në “Worldwebforum” që supozohet se u mbajt në Cyrih, ai u torturua se fakti është se Republika Federale e Gjermanisë nuk është një shtet sovran.

“Në Principatën e Reuss, njerëzit bënin një “jetë të lumtur” sepse strukturat administrative ishin “të menaxhueshme dhe të qarta”. Nëse diçka nuk shkonte mirë, ju shkoni te princi,” tha Reuss.

Reuss nuk ishte as një mbështetës i demokracisë, kështu që ai pretendoi se ndarja e pushtetit ishte një iluzion dhe se Gjermania ishte një shtet vasal i dedikuar. Në “Worldwebforum” Reuss përhapi gjithashtu mite konspirative antisemitike të fshehura hollë. “Përfaqësuesit e dinastisë Rothschild” ishin pas trazirave si Revolucioni Francez. SHBA financoi regjimin e Hitlerit. Luftërat filluan “për të çuar përpara zgjerimin e popullsisë hebreje”.

Në korrik të këtij viti, Princi Heinrich XIV, duke u shfaqur si zëdhënës i Shtëpisë së Reuss, e përshkroi Heinrich XIII si një “plak të hutuar” i cili “tash ishte i kapur në iluzionet e një teorie konspirative”. Henry XIII la familjen e tij 14 vjet më parë me vullnetin e tij të lirë.

Në familje, Princi Heinrich XIII Reuss u trajtua si persona non grata për shkak të historive të tij të egra konspirative. Nga ana tjetër, në grupin e “qytetarëve të Rajhut” ai fitoi një reputacion si një edukator i guximshëm. Videot e tij shpërndahen në kanalet përkatëse të shërbimit të mesazheve Telegram.

Sipas gjetjeve të autoriteteve të sigurisë, Reuss dhe shokët e tij mund të kenë aspiruar krijimin e “Principatës së Reuss” në imagjinatën e tyre si qytetar i Rajhut.

Henry XIII Princi Reuss madje kontaktoi përfaqësuesit e Rusisë. Grupi dyshohet se ka marrë mbështetje nga shtetasja ruse Vitalija B. Sipas prokurorit të shtetit, nuk ka indikacione se kontaktet ruse kanë reaguar pozitivisht për fillimin e “marrëveshjes së paqes”.

Ambasada ruse në Berlin hodhi poshtë menjëherë çdo lidhje me grupet e Reichsbürger në Gjermani. “Zyrat diplomatike dhe konsullore ruse në Gjermani nuk mbajnë asnjë kontakt me përfaqësuesit e grupeve terroriste apo subjekte të tjera të paligjshme”, cituan agjencitë ruse të lajmeve të thoshte ambasada.

Një nga pikat kryesore të bastisjeve ishte provinca e Baden-Württemberg. Vetëm aty u kontrolluan rreth 30 ndërtesa. Autoritetet kanë marrë masa ndaj personave që dyshohet se kanë shpifur dhe kërcënuar publikisht mjekët gjatë pandemisë së koronavirusit. Mjekët e prekur nga kërcënimet kanë kryer vaksinat në zyrat e tyre dhe në disa raste janë shprehur publikisht në favor të tyre.

Në rastin e pediatrit, për shembull, të dyshuarit dyshohet se kanë ngjitur ngjitëse me imazhin e tij në mure, makina dhe kuti postare. Titulli shoqërues mund të përkthehet si “shiringa e ardhshme” ose “injeksioni tjetër”. Mjekë dhe politikanë të tjerë morën kërcënime të ngjashme.

Shërbimet e sigurisë gjurmuan qytetarët e Rajhut përmes vëzhgimit të Zyrës Hessian për Mbrojtjen e Kushtetutës dhe përmes procedurave të Prokurorisë Publike në Mynih. Nuk dihet ende se për çfarë procesi bëhet fjalë.

Qytetarët e Rajhut konsiderohen si një grup jashtëzakonisht heterogjen. Elementi i tyre unifikues është besimi se Gjermania nuk është një shtet sovran. Shumë qytetarë të Rajhut e konsiderojnë Republikën Federale si një “kompani” të kontrolluar nga fuqitë e huaja. Qytetarët e Rajhut e konsiderojnë sistemin ligjor gjerman të paligjshëm.

Zyra Federale për Mbrojtjen e Kushtetutës ka respektuar zyrtarisht Reichsbürger që nga viti 2016. Grupi ka rreth 21,000 anëtarë. Pak më shumë se një mijë prej tyre konsiderohen gjithashtu ekstremistë të krahut të djathtë. Shumë qytetarë të Rajhut mendohet se kanë një prirje për armët. 19 tetori 2016 konsiderohet një pikë kthese në vlerësimin e skenës së Reichsbürger. Në atë kohë, një mbështetës i skenës së grupit vrau një zyrtar të SEK-ut në Georgensmünd, Bavari. Efektivët shkuan në vendngjarje për t’i marrë armën burrit.

Kategoritë
BotaLajme