Detaji që eliminoi Gjermaninë dhe i solli një rival Kroacisë: A e kaloi topi vijën?

Sonte, Japonia mundi Spanjën (2:1) dhe fitoi papritur grupin E në Kupën e Botës në Katar, dhe rrjetet sociale po zhurmojnë pas ndeshjes për një situatë të diskutueshme.

Kjo ndodhi me golin e dytë për kthesën e Japonisë, të cilin e shënoi Ao Tanaki në minutën e 51-të të lojës.
Domethënë, Kaoru Mitoma e ktheu topin në vijën e portës, e më pas Tanaka e hodhi në rrjetë.

Ekipi i arbitrave i drejtuar nga afrikano-jugori Victor Gomes shqyrtoi situatën për disa minuta dhe vendosi – topi nuk kaloi vijën, goli është i vlefshëm.

Shihni golin këtu. ovdje.

Ishte edhe detaji kyç që vendosi ekipin e parë të grupit pasi spanjollët nuk arritën të barazojnë deri në fund të ndeshjes.

Kështu, spanjollët në një farë mënyre zgjodhën Marokun në raundin e 16-të dhe një rrugë potencialisht më të lehtë që nuk përfshin një përplasje me fituesin e Grupit G në çerekfinale (ndoshta Brazilin).

Nga ana tjetër, Japonia si fituese e grupit E do të luajë në fazën e 16-të kundër Kroacisë dhe ky duel është planifikuar të hënën në orën 16:00.

Kategoritë
Sport