Dhimbja për vrasjen e mësueses së re nga terroristët e PKK-së në Turqi mbetet e freskët

Şenay Aybüke Yalçın, 22-vjeçe, iu nënshtrua plagëve pas një sulmi të pacipë që kishte në shënjestër automjetin e kryebashkiakut të rajonit Kozluk në provincën Batman më 9 qershor 2017.

Dhimbja që erdhi me vdekjen e mësueses së re të muzikës, e cila u vra në një sulm terrorist të PKK-së në vitin 2017 në juglindje të Türkiye-s (Turqisë) mbetet e freskët.

Şenay Aybüke Yalçın 22-vjeçe, iu nënshtrua plagëve pas një sulmi të pacipë që kishte në shënjestër automjetin e kryebashkiakut të rajonit Kozluk në provincën Batman më 9 qershor 2017. Ajo po udhëtonte me një minibus që ishte pjesë e autokolonës.

Babai Sadik Yalçın ka treguar për dhimbjen e tij për Anadolu Agency (AA).

Ka një luftë të madhe kundër terrorizmit në Türkiye, tha Yalçın, duke shtuar se: “Çrrënjosja e tradhtarëve sigurisht që do të na kënaqte ne si komb”.

“Ushtarët tanë, forcat e sigurisë, autoriteti politik, ministri i Brendshëm Suleyman Soylu dhe institucione të tjera janë përkushtuar për të pastruar (vendin) prej tyre (terroristëve) sa më shumë që të jetë e mundur”, tha ai.

Yalçın gjithashtu theksoi se shteti dhe kombi janë përkujdesur gjithmonë për ndarjen e vajzës së saj dhe kujtimin e saj.

Autori i sulmit u neutralizua në mars të vitit 2018 nga forcat turke të sigurisë.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 35-vjeçare kundër Turqisë, PKK, e vendosur si një organizatë terroriste nga Türkiye, SHBA dhe BE, ka qenë përgjegjëse për vdekjen e mbi 40 mijë njerëzve, përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja.

Kujtohet me mall në shkollën e saj

Malli për mësuesen e re shtohet dita-ditës, me shkollën që mban emrin e saj dhe fotot e saj të varura në muret e shkollës.

Duke folur për AA, Mehmet Nezir Sevim, drejtori i arsimit në lagjen Kozluk të Batmanit, tha se ata kanë qenë në pikëllim që nga vrasja e saj.

“Mësuesja Aybüke ishte një kolege me personalitetin e saj të bukur dhe kualifikimet profesionale. Çdo vit, në përvjetorin e martirizimit të saj, kujtimi i saj mbetet i gjallë”, tha Sevim, duke shtuar se emri i mësueses mbetet gjallë jo vetëm në Kozluk dhe Batman, por edhe në pjesë të ndryshme të vendit.

Nazmi Altuner, drejtoresha e shkollës së mesme të Anadollit Martir Şenay Aybüke Yalçın tha: “Ajo ishte mësuesja e parë e muzikës në shkollën tonë, ne nuk kishim klasë muzike. Ajo solli shumë instrumente muzikore në shkollë me mjetet e saj”.

“Ajo zhvilloi interesin e nxënësve për muzikën. Studentët e donin muzikën falë saj. Ne nuk e kemi harruar Aybüke-n, nuk do ta harrojmë dhe nuk do të lejojmë që ajo të harrohet”, shtoi Altuner.

Dilan Ogurlu, një nxënëse e klasës së 10-të tha se është krenare që është nxënëse në shkollën ku ka punuar mësuesja Aybüke.

Kategoritë
BotaLajme