Disa ditë pas tërmetit e gjeti vajzën e zhdukur

Takimi i babait dhe vajzës 4-vjeçare, të cilët humbën njëri-tjetrin pas tërmetit në lagjen Antakya të Hatay, në Adana ka shkaktuar momente emocionale. Babai, i cili përqafoi të bijën dhe derdhi lot gëzimi, falënderoi autoritetet.

Hatay ishte një nga provincat ku u përjetuan shkatërrimet më të mëdha në tërmetin me magnitudë 7.7 ballë me qendër në Kahramanmaraş Pazarcık që ndodhi të hënën. Pas tërmetit, çdo ditë të re shfaqen drama të ndryshme familjare. Shtëpitë e familjes Aydın në rrugën Mimarsinan në distriktin Cebrail të Antakias u shndërruan në rrënoja nga tërmeti.

Ndërsa nëna dhe fëmijët e saj 7-vjeçarë humbën jetën nga tërmeti, babai i mbijetuar Ahmet Ayan dhe vajza e tyre 4-vjeçare Gade u copëtuan gjatë përpjekjeve të kërkim-shpëtimit. At Ahmet Ayan, i cili humbi gruan dhe djalin nga tërmeti, për dhimbjen e madhe që përjetoi u soll për mjekim në Adana. Babai, Ahmet Ayan, i birësuar nga kryetari i qarkut 5 të Oçakut, Hasan Can, u takua me vajzën e tij të zhdukur Gade, disa ditë më vonë.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme