Disa lojtarë francezë janë të lumtur që Benzema ka rënë, thotë ish-shoku i skuadrës

KARIM BENZEMA u përjashtua nga Kupa e Botës në Katar për shkak të një dëmtimi kuadriceps dhe u bë fituesi i parë aktiv i Topit të Artë që humbi Kupën e Botës që nga Allan Simonsen në 1978. Që nga mungesa e tij në Rusi katër vjet më parë për shkak të shantazhit. skandali me shokun e skuadrës Mathias Valbuena, është e mundur lehtësisht që ai ta bëjë Për 34-vjeçarin Benzema, kampionati i fundit në karrierë do të jetë ai i Brazilit në vitin 2014.

Edhe pse pak në botë mund të jenë të lumtur që zyrtarisht futbollisti më i mirë në botë po mungon në Kupën e Botës, disa besojnë se largimi i tij është në fakt një lajm i mirë për kombëtaren franceze për shkak të atmosferës në dhomat e zhveshjes pasi ka lojtarë që janë të kënaqur që Benzema është larguar nga Katari.

Lugano: Ka lojtarë që janë të lumtur tani. Shumë varet nga mënyra se si është e përbërë skuadra

“Jam i sigurt, sepse kam qenë bashkëlojtar me disa prej tyre, se ka lojtarë francezë që janë shumë të lumtur për largimin e Benzemas”, tha ish-kapiteni i Uruguait, Diego Lugano, i cili kaloi një sezon e gjysmë në PSG nga 2011 deri në 2013. .

“Kjo nuk mund të ndodhë kurrë në Uruguai, Brazil apo Argjentinë. Shumë varet nga mënyra se si është formuar ekipi dhe vëmendja e trajnerit ndaj profilit të lojtarëve, jo vetëm teknikisht, por edhe në aspektin e karakterit. Ka shumë për të. bëje me këtë”, shtoi Lugano në një intervistë për ESPN Brazil, e cila u raportua nga Marca.

Me kë luajti gjithsesi Lugano?

Nga lojtarët aktualë të kombëtares franceze gjatë gjithë karrierës së tij, Lugano ishte shok skuadre vetëm me Adrien Rabiot dhe portierin Alphonse Areola gjatë kohës së tij në Paris, thekson Football Espana.

Rabiot ka një skandal të kombëtares në vitin 2018, kur nuk pranoi të ishte zëvendësues i emergjencave si dëmtimet e rënda, pasi Didier Deschamps e la jashtë listës kryesore për Botërorin e Rusisë. Dhe tani francezët nuk do të ftojnë askënd në vend të Benzemas, përkundrazi vendosën ta luajnë turneun me 25 lojtarë.

Në Katar, Franca është vendosur në Grupin D me Australinë, me të cilën do të luajë ndeshjen e parë të martën, si dhe Danimarka dhe Tunizia./Gazetaere

Kategoritë
Sport