Djali i Ramzan Kadyrov (15) bëri debutimin e tij në MMA, rezultati i luftës ndau publikun në Çeçeni

Presidenti i Republikës çeçene, Ramzan Kadyrov, njihet si një admirues i madh i arteve marciale të përziera, dhe ai zotëron promovimin e MMA ACA (Kampionati i Veprimit Akhmat).

Organizata e tij organizoi një ngjarje të madhe mbrëmë në CSKA Arena të Moskës, dhe djali i një politikani rus, Ali Kadyrov (15), ishte në një nga përleshjet.

Ali mposhti me TKO luftëtarin rus Islam Akbarov në raundin e parë në eventin ACA 150.

Ishte një debutim profesional për të dy, dhe lufta u zhvillua në kategorinë e lehtë, deri në 70 kilogramë.

Fitorja e të riut Karidov mund të cilësohet si shumë e diskutueshme pasi pas një sërë goditjesh jo aq të rrezikshme, arbitri vendosi të ndërpresë duelin dhe të shpallë fitoren e djalit të pronarit të promovimit.
Por ai kishte në këndin e tij edhe yllin e madh të MMA-së Hamzat Chimayev, një luftëtar suedez me origjinë nga Çeçenia.

Chimaev është parë shpesh në shoqërinë e njeriut që ka qenë në krye të Çeçenisë praktikisht që nga viti 2005.

Kategoritë
Sport