Dodik do të mbështesë tubimin e Vuçiqit në Beograd, do të dërgojë qytetarët me autobusë

Unioni i Social Demokratëve të Pavarur (SNSD) do të mbështesë tubimin në mbështetje të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili do të mbahet më 26 maj dhe me këtë rast, komisionet e kësaj partie do të udhëzohen që të planifikojnë udhëtimin dhe mbështetje, ka mësuar Klix.ba.

Me këtë akt përkrahjeje, Milorad Dodik beson se Bosnja dhe Hercegovina entiteti i RS ka nevojë me çdo kusht Vuçiqin dhe pushtetin e tij politik, pa marrë parasysh se në SNSD ka mosmarrëveshje të mëdha në lidhje me mbështetjen për Presidentin e Serbisë.

Për shkak të ngjarjeve të fundit dhe thirrjeve të tabloidëve nga Serbia kundër Dodikut, ata besojnë se vetëm opozita në RS do të përfitonte nga një dështim i mundshëm për të mbështetur Vuçiqin.

Kujtojmë se Jelena Triviq, kryetarja e Frontit Popullor, tha se do të shkonte në një tubim mbështetës në Beograd dhe ftoi simpatizantët që t’i bashkohen.

“Regjimi në RS ndonjëherë ndjek politikën kombëtare që krijohet në Zagreb,” tha ajo, duke komentuar fjalinë e saj në natën e zgjedhjeve tetorin e kaluar se RS do të ndiqte Serbinë në çështjet kombëtare.

Ajo vuri në dukje se ne kemi nevojë për paqe dhe stabilitet rajonal, sepse nuk ka ekonomi të fortë pa paqe, por se “RS duhet të dijë se ku po përballet dhe ku është nëna e saj”.

“Duket se disa që udhëheqin RS-në i kanë kthyer pak sytë sepse ndonjëherë ndjekin politikën zyrtare të Zagrebit në vend të politikës zyrtare të Beogradit. Politika zyrtare e Beogradit nuk është vetëm për Serbinë por për të gjithë serbët, duke përfshirë edhe ne këtu. Serbia është atdheu, Beogradi duhet të jetë qendra e qenies sonë kombëtare dhe të tjera”, tha Triviq.

Kujtojmë se Vuçiq po organizon një takim në Beograd më 26 maj, ku me siguri dëshiron t’u përgjigjet qytetarëve të vendit të tij, të cilët tashmë dy herë kanë organizuar protesta të mëdha kundër qeverisë në atë vend. Protestat nisën për shkak të situatës së përgjithshme në shoqëri dhe marrëdhënieve ndërmjet autoriteteve pas dy tragjedive të mëdha që ndodhën në Serbi, kur një nxënës vrau nëntë nxënës në një shkollë fillore dhe vrasjen e tetë personave në Mlladenoc.

Kategoritë
LajmeRajoni