Draghi: Italia e dëshiron Ukrainën brenda BE-së

Mario Draghi u takua në Kiev me presidentin Volodymyr Zelenskyy, së bashku me presidentin francez Emmanuel Macron, kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe presidentin rumun Klaus Iohannis

Italia dëshiron Ukrainën në Bashkimin Evropian, tha kryeministri Mario Draghi në Kiev pas takimit me presidentin Volodymyr Zelenskyy, së bashku me presidentin francez Emmanuel Macron, kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe presidentin rumun Klaus Iohannis sot, raporton Anadolu Agency (AA).

“Mesazhi më i rëndësishëm i vizitës sonë është se Italia dëshiron Ukrainën në BE, dëshiron që ajo të ketë statusin e kandidatit dhe do ta mbajë këtë pozicion në Këshillin e ardhshëm Evropian”, tha Draghi, duke shtuar se procesi për të përfshirë Ukrainën në BE është “një rrugë në të cilën duhet udhëtuar dhe jo bërë vetëm një hap”.

Katër liderët evropianë udhëtuan në Kiev për të shprehur mbështetjen e tyre ndaj Ukrainës dhe liderit të saj për herë të parë që nga lufta e Rusisë që filloi në fund të shkurtit.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp, kryeministri italian tha se BE-ja dëshiron paqe, por “Kievi duhet të jetë në gjendje të mbrohet nga agresioni i Moskës”.

Përpara se të niseshin për në kryeqytetin ukrainas, liderët vizituan qytetin e goditur rëndë të Irpinit, ku Draghi tha se “ndjeva tmerr dhe shpresë për rindërtim dhe të ardhmen”.

Kryeministri italian shtoi se do të duhen dy javë për të çminuar portet e Ukrainës dhe për të lejuar eksportet e drithit, si dhe korridoret humanitare, duke i bërë të korrat të disponueshme në fund të shtatorit dhe duke vendosur afate të rrepta.

“Ne duhet të krijojmë korridore të sigurta me urgjencën më të madhe për grurin për të shmangur një katastrofë”, tha Draghi, duke vënë në dukje se mënyra e vetme është një rezolutë e OKB-së që rregullon lundrimin në Detin e Zi, “të cilën Rusia e ka refuzuar deri më tani”.

Draghi tha se Italia do të mbështeste një hetim mbi krimet e dyshuara të luftës nga Rusia, të cilat ai i dënoi me vendosmëri.

Kategoritë
BotaLajme