Drejtori i CIA-s takohet me drejtorin e Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme Ruse në Ankara

Drejtori i CIA-s, Bill Burns, do të takohet sot në Ankara me drejtorin e Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme Ruse, Sergei Naryshkin, për të “komunikuar me Rusinë në lidhje me menaxhimin e rrezikut” dhe për të diskutuar rastet e “qytetarëve amerikanë të arrestuar padrejtësisht”, tha një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare për CNN.

“Ne kemi qenë shumë të hapur për faktin se kemi kanale komunikimi me Rusinë për menaxhimin e rrezikut, veçanërisht rrezikun bërthamor dhe rreziqet ndaj stabilitetit strategjik,” tha zëdhënësi.

“Si pjesë e këtyre përpjekjeve, Bill Burns është sot në Ankara për t’u takuar me homologun e tij të inteligjencës ruse,” shtoi ai, duke theksuar se Burns “nuk po zhvillon negociata të asnjë lloji”.

“Ai nuk po flet për zgjidhjen e luftës në Ukrainë. Ai përcjell një mesazh për pasojat e përdorimit të armëve bërthamore nga Rusia dhe rreziqet e përshkallëzimit të stabilitetit strategjik. Ai do të diskutojë edhe për rastet e shtetasve amerikanë të ndaluar padrejtësisht”, nënvizoi zëdhënësi.

Ai shtoi se SHBA-të e kanë informuar Ukrainën për këtë takim.

“Ne i përmbahemi fort parimit tonë themelor: asgjë për Ukrainën pa Ukrainën”, tha zëdhënësi.

CNN raporton se më parë Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan ka qenë gjithashtu në kontakt me zyrtarët rusë për t’i paralajmëruar ata për pasojat nëse Rusia përdor armë bërthamore në Ukrainë.

Kategoritë
BotaLajme