Dribleri i shkëlqyer i Marokut pas Spanjës: Fitorja u përket të gjithë arabëve dhe myslimanëve

Futbollistët e Marokut kaluan dje në çerekfinale të Kupës së Botës në Katar pas një gjuajtjeje më të mirë të penalltive në ndeshjen kundër Spanjës dhe lojtarja e Angers Sofiane Boufal (29) luajti pak më shumë se një orë në krahun e majtë.

Gjatë asaj kohe, ish-lojtari i Lille dhe Southampton përfundoi gjashtë nga tetë tentime të pabesueshme për driblime dhe fitoi 12 nga 15 duele në tokë.

“Faleminderit të gjithë marokenëve në mbarë botën për mbështetjen e tyre, të gjithë arabëve, të gjithë myslimanëve. Kjo fitore ju përket juve,” tha Boufal për beIN Sports pas ndeshjes.

Meqë ra fjala, me hyrjen në çerekfinale, Maroku barazoi sukseset më të mëdha të futbollit afrikan dhe para tyre këtë arritën Kameruni, Senegali dhe Gana.

Portieri Bono shkëlqeu kundër Spanjës, duke shpëtuar dy goditjet e spanjollëve në penallti.
Sarabia goditi shtyllën ndërsa marokenët fituan 3-0 në total në shkëmbim zjarri. Për ta shënuan Sabiri, Ziyech dhe Hakimi.

Boufal dhe shokët e tij do të kenë një shans për një mrekulli të re në çerekfinale, ku do të takohen me Portugalinë.

Kategoritë
Sport