Drita misterioze mbi qytetet ruse: A aktivizoi Putini sistemin e fuqishëm Peresvet

Zyrtarët rusë heshtin përballë provave të armës së pretenduar lazer Peresvet të zhvilluar nga Moska në të kaluarën, dhe tani ka lindur mundësia që ajo të jetë testuar ose përdorur mbrëmë.

Në orët e fundit në rrjetet sociale janë publikuar dhjetëra video dhe foto të qytetarëve rusë dhe në qiellin e qyteteve ruse shihet një “mur drite”.

Këto janë qytetet e Moskës, Omsk, Belgorod, etj. Disa pretendojnë se është një sistem rus që bllokon satelitët perëndimorë. Të tjerë pretendojnë se është thjesht një fenomen natyror që mund të përkojë me të ashtuquajturin “muri i dritës”.

Një version i paraqitur nga disa qytetarë ukrainas tregon se i njëjti shkëlqim i çuditshëm mund të jetë vërejtur në Murmansk, Ukrainë. Ajo strehon një bazë detare me nëndetëse bërthamore të afta për të lëshuar raketa balistike. Këto baza në Rusi besohet se janë shënjestruar nga satelitët spiun amerikan javën e kaluar.

Në vitin 2018, Vladimir Putin foli për raketat e reja balistike ndërkontinentale, armët hipersonike dhe armën e re lazer Peresvet të quajtur sipas murgut luftëtar ortodoks mesjetar Alexander Peresvet.

Yuri Borisov, zëvendëskryeministri përgjegjës për zhvillimin ushtarak, tha në një takim në Moskë disa muaj më parë se Peresvet ishte vendosur tashmë në Ukrainë dhe mund të verbonte satelitët deri në 1500 kilometra mbi Tokë. Përdorimi i armëve të këtij lloji është i ndaluar nga Protokolli i shtuar në Konventën e Kombeve të Bashkuara në 1995.

Borisov më pas tha se Rusia tashmë përdor armë lazer më të fuqishme se Peresvet, të afta për të djegur drone dhe pajisje të tjera përmes procesit të shkatërrimit termik. Ky lloj lazeri vdekjeprurës quhet Zadira dhe është zhvilluar nga një kompani shtetërore e energjisë bërthamore.

Kategoritë
BotaLajme