Dritan Abazoviq, sot i ka dorëzuar pasaportën malazeze basketbollistit të njohur dhe yllit të NBA-së – Vlada Divac

Presidenti i Qeverisë së Malit të Zi, Dritan Abazoviq, sot i ka dorëzuar pasaportën malazeze basketbollistit të njohur dhe yllit të NBA-së – Vlada Divac.

“Është një nder dhe kënaqësi e madhe për ne që kemi mundësinë t’i dhurojmë një pasaportë malazeze një legjende të basketbollit botëror, siç është Vlade Divac”, tha kryeministri i Malit të Zi.

Basketbollisti i njohur jugosllav dhe serb, Vlade Divac, shprehu mirënjohjen e tij për pasaportën e dhënë dhe theksoi se kjo do të thotë shumë për të emocionalisht, duke thënë se paraardhësit e tij vijnë nga Mali i Zi dhe se vitet e fundit i ka kaluar kryesisht në Lushticë të Malit të Zi. është për të përfaqëson shtëpinë e dytë.

Ky ish-qendër ka luajtur në karrierën e tij për Sloga, Partizan, LA Lakers, Charlotte Hornets, Red Star dhe Sacramento Kings. Me kombëtaren e Jugosllavisë fitoi medaljen e artë në Kampionatin Botëror të viteve 1990 dhe 2002 dhe medaljen e bronztë në vitin 1986.
Një nga shtatë lojtarët e NBA-së me 13,000 pikë, 9,000 kërcime, 3,000 asistime dhe 1,500 bllokime.

Kategoritë
LajmeRajoni