Duke e gëlltitur 1.5 kilogramë drogë e solli nga Maroku në Turqi, arrestohet i dyshuari

Gjatë kontrollit trupor të bërë pas erës së fortë që vinte nga shtetasi maroken Zahr Ziani (34) i cili po udhëtonte me një taksi që u ndalua në Yalova nën dyshimin, në çantën që mbante nën krah, iu sekuestruan 339 gramë kanabis rrëshirë në kapsula.

Ekipet e Narkotim të Departamentit të Policisë së Krahinës në Drejtorinë e Krimeve Narkotike ndaluan një taksi nën dyshimin gjatë ushtrimit të trafikut më 11 dhjetor. Duke dyshuar për qëndrimin e shqetësuar të shtetasit maroken Zahr Ziani, i cili ishte në automjet si pasagjer, ekipet bënë një kontroll trupor për erën që vinte nga krahu dhe sqetulla. Gjatë kontrollit brenda çantës u gjetën kapsula me imazhin e gjetheve të kanabisit. U konstatua se 339 gramë lëndë në 39 kapsula ishte kanabis rrëshirë dhe Ziani u ndalua.

Është konstatuar se i dyshuari, i cili u konstatua se kishte hyrë në Turqi nga aeroporti Sabiha Gökçen i Stambollit, ka marrë me mjete natyrale disa nga lëndët narkotike që kishte gëlltitur nga vendi i tij dhe i ka futur në çantë.

I dyshuari, i cili me urdhër të Kryeprokurorit të Jalovës u dërgua në Spitalin Shtetëror të Yalovës, në tomografi gjeti shumë kapsula në stomak dhe në zorrët. I dyshuari, i cili u mbajt nën vëzhgim në spital për 3 ditë, mundi të nxirrte 1191 gram kanabis rrëshirë në 155 kapsula në stomak dhe në sistemin tretës në mënyrë natyrale.

Në deklaratën e bërë nga policia, thuhej se 1545 gramë kanabis rrëshirë në gjithsej 194 kapsula të sekuestruara, ishte sasia më e lartë e kapur e drogës për nga vlera e tregut në të gjithë krahinën deri më tani.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme