E djathta fiton zgjedhjet në Suedi, kryeministrja Andersson jep dorëheqjen

Kryeministrja suedeze Magdalena Andersson, njëkohësisht dhe liderja e socialdemokratëve ka dhënë dorëheqjen pas humbjes së zgjedhjeve parlamente.

Njoftimi u dha nga vetë Andersson përmes televizionit kombëtar, pasi u numëruan votat e fundit të zgjedhjeve politike të së dielës së kaluar.

Kryeministri pranoi fitoren e koalicionit të krahut të djathtë, të mbështetur nga demokratët suedezë të Jimmie Akesson.

Kategoritë
BotaLajme