E gjithë ajo fuqi e futbollit: Lionel Messi dominon në sondazhin për presidentin e Argjentinës

Pasi fitoi Botërorin në Katar me kombëtaren e Argjentinës, popullariteti i Lionel Messit u hodh edhe më shumë në këtë vend dhe sipas mediave vendase, sipas statistikave aktuale, ai do të fitonte edhe garën për president të vendit.

Emri i Messit sigurisht që përfshihet në këngët e shumta të tifozëve që festojnë suksesin e tij me kombëtaren argjentinase dhe gjithçka ka bërë gjatë karrierës së tij si lojtar, por të dhënat e fundit që vijnë nga ky vend tregojnë se popullariteti i tij është rritur edhe më shumë.

Në një sondazh që është publikuar në rrjetet sociale, Messi është lider bindës në garën hipotetike për presidentin e Argjentinës dhe me 36.7 për qind të votave është shumë përpara Javier Milei dhe Cristina Kirchner.

Mediat argjentinase shkruajnë gjithashtu se shumica e të anketuarve kanë mbështetur vendimin e lojtarëve për të mos shkuar në pallatin presidencial pas fitores dhe 82 për qind e tyre kanë thënë se është më mirë që lojtarët të shmangin ceremonitë politike.
Kujtojmë se Argjentina fitoi kampionatin botëror në krahët e Messit për herë të parë pas 36 vitesh dhe në finale mundi Francën pas një penalltije më të mirë.

Kategoritë
Sport