E pabesueshme/ 4 të rinjtë i rrëmben rryma në det e shpallen të zhdukur, i gjejnë në bregun tjetër

Katër adoleshentë e kaluan natën në dy varka duke vozitur ndërsa humbën në det pasi u rrëmbyen nga rrymat e forta në një ishull të vogël 20 kilometra larg nga pika e tyre e nisjes.

Dy adoleshentët meshkuj dhe dy femra, të moshës 18-19 vjeç, po përdornin dy varka me vozitje në plazhin Rosebud në Gadishullin Mornington të Viktorias të hënën pasdite, kur u morën nga baticat e forta.

Gjërat e tyre, duke përfshirë celularë dhe një makinë, u gjetën të braktisura në plazh nga një kalimtar rreth orës 20:00 dhe grupi u shpall i zhdukur pak më pas.

Një operacion i madh kërkimi u nis për grupin, i cili kishte udhëtuar në Rosebud për të festuar përfundimin e provimeve përfundimtare të shkollës.

Policia e Viktorias konfirmoi që të katër ishin gjetur në ishullin Sëan në anën e kundërt të Port Phillip Bay menjëherë pas orës 9 të mëngjesit të së martës.

Ishulli i Mjellmave pranë Queenscliff kontrollohet nga Departamenti i Mbrojtjes dhe grupi u gjet nga një patrullë rutinë sigurie.

Dy nga adoleshentët u dërguan me helikopter në spital, ndërsa dy të tjerët u dërguan me ambulancë. Të katër janë në gjendje të qëndrueshme dhe nuk kanë pësuar lëndime serioze.

Pamjet treguan një vajzë të mbështjellë me një batanije teksa u shoqërua në një ambulancë.

“Ata ishin shumë të ftohtë, por shumë të lehtësuar që ishin në tokë të thatë. Kishin fat,” u tha ai gazetarëve.

Kategoritë
BotaLajme