Ekipi i atentatit që punon në emër të Iranit u arrestua në Stamboll

Ndërsa seria e vdekjeve misterioze dhe të dyshimta të oficerëve të Ushtrisë Revolucionare Iraniane (DMO) vazhdoi, vrasja e kolonelit Hassan Said Khodaei, një nga figurat kryesore të DMO, në Teheran muajin e kaluar pati pasoja të mëdha, duke e mbajtur Izraelin përgjegjës për vdekjen e Khodaeit. Irani kishte kërkuar hakmarrje.

Thuhet se Irani, i cili kërkon t’i përgjigjet sulmit, synon ta çojë konfliktin mes Tel-Avivit dhe Teheranit deri në thellësi të Turqisë.

Ndërsa vrasjet e fundit të shkencëtarëve iranianë dhe kolonelit Hassan Said Khodaei kanë përshkallëzuar tensionin në linjën Teheran-Tel-Aviv, një qelizë e drejtuar nga inteligjenca iraniane ishte maskuar si një “biznesmen”, “turist” dhe “student” me qëllim. për të vrarë turistët izraelitë.

Sipas lajmeve të İHA-së, u konstatua se grupi i aksionit, mes të cilëve dyshohet se kanë qëlluar, u vendos në disa shtëpi të përditshme në Stamboll dhe një hotel në lagjen Beyoğlu Kuloğlu, duke monitoruar grupet izraelite dhe duke ndjekur nga afër aktivitetet e tyre.

Mësohet se jo të gjithë anëtarët e rrjetit të qelizave të armatosura që punonin për llogari të Iranit ishin iranianë dhe se mes tyre kishte disa persona lokalë.

Ndërkohë, rrjeti i atentateve, i cili u përcaktua se ishte në kërkim të një plani veprimi dhe numri i personave ende nuk është bërë i ditur nga autoritetet zyrtare, është ndjekur nga njësitë turke të sigurisë për një kohë të gjatë dhe çdo lëvizje në vend. u mbajt nën mikroskop.

Shtëpitë e tyre dhe një hotel në Beyoğlu u bastisën na policia
Të enjten u krye një bastisje kundër celulës iraniane, e cila ishte vendosur në shtëpitë e përditshme dhe një hotel në Beyoğlu, me armë atentate. Iranianët që projektuan sulmin u arrestuan.

Qëllimi i aksionit është dëmtimi i marrëdhënieve normalizuese me Izraelin.
Ndërsa njësitë e sigurisë parandaluan një sulm të mundshëm, pretendohet se qëllimi i aksionit është prishja e marrëdhënieve Turqi-Izrael, të cilat së fundmi kanë ndërmarrë hapa pozitivë dhe janë kthyer në normalitet pas 15 vitesh.

Pas dialogut që filloi vite më vonë, Presidenti izraelit Isaac Herzog vizitoi Ankaranë në fillim të këtij viti dhe Ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu gjithashtu vizitoi Izraelin muajin e kaluar.

Është bërë e ditur se ministri i Jashtëm izraelit Yair Lapid do të zhvillojë një vizitë në Turqi të enjten, më 23 qershor.

Theksohet se Irani, i cili konsiderohet se kërkon hakmarrje ndaj Izraelit pasi koloneli Hassan Said Khodaei, një nga figurat e larta të Gardës Revolucionare iraniane, u vra në një sulm të armatosur para shtëpisë së tij muajin e kaluar, po kërkon të sjellë konflikti mes dy palëve deri në Turqi.

Ministri i Jashtëm izraelit paralajmëroi qytetarët e tij në Stamboll
Ministri i Jashtëm izraelit Yair Lapid u bëri thirrje qytetarëve izraelitë që jetojnë në Stamboll që “të largohen menjëherë nga qyteti”.

Kategoritë
BotaLajme