Ekrani gjigant bie mbi kërcimtarët, incident i rëndë gjatë koncertit të grupit të famshëm në Hong Kong

Një ekran gjigant ra dhe plagosi dy kërcimtarë para fansave të tmerruar në një koncert në Hong Kong nga grupi jashtëzakonisht popullor i djemve “Mirror”.

Ekrani përplasi fillimisht një kërcimtar para se të përplasej me të tjerët.

Koncerti muzikor u ndërpre menjëherë dhe menaxheri i grupit u kërkoi turmave të dilnin me qetësi nga arena. Policia e Hong Kongut konfirmoi për mediat se dy kërcimtarë meshkuj u shtruan në spital.

Autoritetet thanë se një interpretues pësoi lëndime në qafë dhe ishte në gjendje të rëndë në kujdes intensiv ndërsa një tjetër ishte stabël, raportoi South China Morning Post. Emrat e të plagosurve nuk janë bërë të ditur.

Disa vajza frekuentuese të koncertit u trajtuan gjithashtu për tronditje. Grupi i djemve kishte performuar në Coliseum të Hong Kongut të enjten mbrëma, si pjesë e një serie shfaqjesh.

Bashkia ka urdhëruar që pjesa e mbetur e turneut të pezullohet derisa të kryhen kontrolle sigurie në vendet e tjera. “Jam i tronditur nga incidenti”, tha udhëheqësi i ri i qytetit, John Lee, duke shtuar “u shpreh ngushëllimet për ata që u plagosën dhe shpresoj se ata do të shërohen shpejt”.

Shefi Ekzekutiv i Hong Kongut urdhëroi gjithashtu agjencitë e qytetit të “hetojnë në mënyrë gjithëpërfshirëse incidentin”. Grupi është jashtëzakonisht i popullarizuar në qytet dhe shpesh vlerësohet me rigjallërimin e Cantopop – muzikës pop lokale të Hong Kongut.

Anëtarët e saj janë disa nga personazhet e famshëm më të njohur në Hong Kong sot. Grupi u formua në vitin 2018 dhe që atëherë ka përjetuar sukses në vitet e fundit duke arritur audiencë në të gjithë Azinë.

Kategoritë
BotaLajme