Ekstremistët të djathtë anti-islamik dogjën Kuranin, gjatë rrugës pësuan aksident ku iu rrotullua automjeti i tyre

Në kryeqytetin norvegjez Oslo, anëtarët e grupit të ekstremit të djathtë anti-islamik Sian përjetuan  një aksident rrugës për në shtëpi pasi dogjën Kuranin gjatë një proteste

Sipas lajmeve të televizionit shtetëror norvegjez NRK, një makinë e grupit Sian, të cilët dogjën Kuranin e Shenjtë të shoqëruar nga mbrojtja policore pranë xhamisë Mortensrud në Oslo, dhe më pas u nisën me mjetet e blinduara, u godit nga një makinë nga anësor. Në aksident është rrokullisur automjeti i grupit të ekstremit të djathtë. Dy femra myslimane në automjetin tjetër të përfshirë në aksident janë ndaluar nën dyshimin për tentativë vrasje.

Në aksident mbetën të plagosur lehtë 6 persona në automjet, mes tyre edhe lideri i Sianit, Lars Thorsen.

 

Kategoritë
BotaLajme